Bölüm 4: Tam Gölge Konu Özeti

-A A +A

Tam Gölge

Bir ışık kaynağından çıkan ışınlar doğrusal olarak her yönde yayılır. Işık, saydam olmayan bir cisimle karşılaştığında ise cismin ışık almayan tarafında ışınların ulaşamadığı karanlık bir bölge oluşur. Bu bölgeye tam gölge adı verilir. Her cismin gölgesinin şekli ve büyüklüğü aynı değildir. Oluşan gölgel|er ışık kaynağının önündeki cismin şekline ve büyüklüğüne bağlıdır.

Işığın Ulaşamadığı Yerde Tam Gölge Oluşur
Işığın Ulaşamadığı Yerde Tam Gölge Oluşur

Işık kaynağının önüne konan bir cismin gölgesini oluşturmak için ışık kaynağından cisme doğru, cismin kenarlarından geçecek şekilde ışınlar çizeriz. Daha sonra bu ışınların ekrana değdiği noktaları birleştirerek ekran üzerinde cismin gölgesini oluşturabiliriz.

Cismin Gölgesini Çizmek İçin Işık Işınlarını Kullanırız
Cismin Gölgesini Çizmek İçin Işık Işınlarını Kullanırız

Tam Gölgeyi Etkileyen Değişkenler

Bir cismin gölgesinin büyüklüğü ışık kaynağı, cisim ve ekranın konumuna göre değişir. Işık kaynağı cisme, cisim ışık kaynağına yaklaştırıldığında ve ekran cisimden uzaklaştırıldığında gölgenin büyüklüğü artar. Diğer taraftan ışık kaynağı cisimden, cisim ışık kaynağından uzaklaştırıldığında ve ekran cisme yaklaştırıldığında gölge büyüklüğü azalır.

Gölgemizin Büyüklüğü Gün İçinde Nasıl Değişir?

Işınların gelme açılarının değişmesi gölge büyüklüğünün değişmesine neden olur. Örneğin gün içinde gölgemizin büyüklüğü ve yeri sabit kalmaz. Çünkü Dünya'nın Güneş ve kendi ekseni etrafındaki dönüşü sonucunda, Dünya üzerinde bulunduğumuz konum Güneş'e göre değişir. Bu nedenle güneş ışınlarının bulunduğumuz yere gelme açısı da değişir.

Işınların gelme açısı ne kadar dikse gölge boyu da o kadar kısadır. Güneş ışınlarının dik bir açıyla geldiği öğle saatlerinde gölgemiz kısa, eğik bir açıyla geldiği sabah ve akşam saatlerinde ise uzun olur.

Gün İçerisinde Gölgemizin Boyu Değişir
Gün İçerisinde Gölgemizin Boyu Değişir

Gün içinde cisimlerin gölge boyunun değiştiği bilgisi kullanılarak tasarlanan ve zamanı ölçmeye yarayan araçlardan biri de güneş saatleridir.

Güneş Saati
Güneş Saati


Kaynak: EBA

Benzer İçerik

Kitap Gezintisi

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.