Bölüm 3.2: Madde ve Isı-Isı Yalıtımı

-A A +A

Isı Yalıtımı

Günlük yaşamımızda bazı maddelerin sıcaklıklarını koruma ihtiyacı duyarız. Örneğin limonatamızın soğuk, çayımızın ise sıcak kalmasını isteriz. Bunun için sıcaklıklarını korumasını istediğimiz maddelerin ve ortamların çevreleri ile ısı akışı yavaşlatılmalıdır. Isı akışını yavaşlatmak için ısıyı iyi iletmeyen maddeler yani ısı yalıtkanı maddeler kullanılır. Maddelerin hava, tahta, plastik gibi ısı yalıtkanları kullanılarak belirli bir süre sıcaklıklarının korunmasına ısı yalıtım denir. Termos içindeki içeceklerin ve plastik köpük içerisinde saklanan yiyeceklerin sıcaklıklarını uzun süre korumaları ısı yalıtımına örnek olarak verilebilir.

Günlük yaşamımızda ısı yalıtımının gerekli olduğu durumlar olduğu gibi ısı iletiminin de gerekli olduğu durumlar vardır. Örneğin yemeklerimizi pişirebilmek için tenceremizin ve ısınabilmek için kaloriferlerimizin ısı iletkenlerinden yapılması gereklidir. Böylece ısı akışı hızlı bir şekilde gerçekleşebilir.

Isı akışı sıcak maddeden soğuk maddeye doğru gerçekleşir. Kış aylarında evlerin içi dışarıdan daha sıcak olduğu için ısı akışı içeriden dışarıya doğrudur. Isı yalıtımı ile içeriden dışarıya doğru olan ısı akışı yavaşlatılır. Bu sayede kış aylarında daha az yakıt kullanılarak evler ısıtılabilir. Yaz aylarında ise dışarısı evin içinden daha sıcak olduğu için ısı akışı dışarıdan içeriye doğrudur. Isı yalıtımı ile dışarıdan içeriye doğru olan ısı akışı yavaşlatılır. Bu sayede elektrikli araçlar kullanılmadan da evlerin içi serin tutulabilir.

Kışın ısı akışı içeriden dışarıya doğru iken yazın ısı akışı dışarıdan içeriye doğrudur.

Kışın Isı Akışı İçeriden Dışarıya Doğru / Yazın Isı Akışı Dışarıdan İçeriye Doğrudur

Yalıtım Malzemeleri

Isı yalıtımı yaparken ısıyı iyi iletmeyen maddeler kullanılır. Binaların dış cephe duvarlarında, pencerelerinde, çatılarında, tesisat borularında, havalandırma kanallarında, toprakla temas eden bölümlerinde ve katları ayıran bölümlerinde ısı yalıtımı yapılarak ısı akışı yavaşlatabilir. Isı yalıtımında kullanılan maddelere yalıtım malzemesi denir. Plastik köpük, ahşap, taş yünü, katran, cam yünü ve silikon yünü ısı yalıtımında kullanılan bazı yalıtım malzemeleridir. Bu malzemeler; yanma özelliği, kullanıldığı yerler ve kullanım ömrü gibi özellikler göz önünde bulundurularak yalıtım yapılacak alana uygun olarak seçilir.


Yalıtım Malzemesi Yanma Özelliği Kullanıldığı Yerler Kullanım Ömrü
Plastik Köpük Alev alır. Dış ve iç duvar Uzun ömürlüdür.
Ahşap Alev alır. Dış ve iç döşeme Kısa ömürlüdür.
Taş yünü Yanmaz. Tavan, iç ve dış duvar Uzun ömürlüdür.
Katran Alev alır. Tavan Kısa ömürlüdür.
Cam yünü Zor alev alır. Tavan, iç ve dış duvar, güneş paneli Uzun ömürlüdür.
Silikon yünü Zor alev alır. Dış cephe Uzun ömürlüdür.

Isı Yalıtımı ve Enerji Tasarrufu

Isı yalıtımı ile enerji tasarrufu sağlanır. Enerji tasarrufu hem doğal kaynakların tükenmesini engeller, hem de çevre kirliliğini azaltır. Aynı zamanda da aile ve ülke ekonomisine katkı sağlanmış olur.


Kaynak: EBA

Benzer İçerik

Yorumlar

Güzel bir kaynak olmuş. Herkesin faydalanmasını umuyorum. Şunu da not etmekte fayda vardır: Isı ve sıcaklık farklı kavramlardır. Isı bir enerji türüyken sıcaklık enerji türü değildir.

Kitap Gezintisi

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.