Diğer Gezegenlerde Mevsimler

-A A +A

DİĞER GEZEGENLERDE MEVSİMLER

Dünyamızda mevsimlerin nasıl oluştuğunu derste gördük peki diğer gezegenlerde mevsimler nasıl acaba? Hiç düşündünüz mü?

Sistemindeki bütün gezegenlerin mevsimleri var Ama öteki gezegenlerin mevsimleri, Dünyadaki mevsimlerden çok farklı! Gezegenlerdeki mevsimler neden oluşur? iki nedeni var.

Birincisi, bazı gezegenlerin ekseninin eğik olması. Tıpkı Dünya'nın ekseninin eğik olması gibi. İkincisiyse, gezegenlerin Güneşin çevresindeki yörüngelerinin elips biçiminde olması. Bu nedenle
gezegenler yıl içinde bazı dönemlerde Güneş'e daha yakın, bazı dönemlerdeyse daha uzak oluyor. Bir gezegenin Güneş'in çevresindeki yörüngesinde bir tur dolanmasnçin geçen süre, o gezegenin bir yılına eşit. Bu süre her gezegen için farklı.

Merkür

Güneş'e en yakın gezegen olan Merkür'ün ekseni eğik değil. Ama bu gezegenin daha ilginç bir özelliği var. Merkür, Güneş'in yörüngesinde çok hızlı dolanıyor. Ama, kendi ekseni çevresinde çok yavaş dönüyor. Güneş'in çevresinde iki kez dolandığı süre, kendi ekseninde üç kez döndüğü süre kadar. Yani bir Merkür yılı, 1,5 Merkür gününe eşit! Bir Merkür yılı, 88 Dünya günü kadar sürüyor. Bir Merkür günüyse, 58,6 Dünya günü kadar! Güneş'in çevresindeki yörüngesinde Güneş'e yakınlaştığı zaman hızı artıyor. Güneş'ten uzaklaştığındaysa hızı azalıyor. Ama yine de Merkür'de bir mevsimin ne zaman başlayıp ne zaman bittiğini kestirmek zor. Merkür'de ortalama sıcaklık yaklaşık 170°C.

Venüs

Venüs'ün ekseninin eğikliği Dünya'nınkiyle karşılaştırıldığında çok küçük. Yalnızca 3° kadar. Bu gezegenin asit içeren, kalın bir atmosferi var. Bu atmosfer, gezegenin yüzeyinde bitmeyen bir "sera etkisi" yaratıyor. Yani, gezegenin yüzeyinden yansıyan güneş ışınlarının bir bölümü atmosferi geçemiyor ve ısı atmosferi tarafından tutuluyor. Bu nedenle burası Güneş Sistemi'ndeki en sıcak gezegen. Venüs'ün yüzeyinde hava sıcaklığı ortalaması 460°C'nin üzerinde. Mevsimler arasında da hava sıcaklığı bakımından çok az farklılık görülüyor.

Mars

Mars'ın ekseninin eğikliği yaklaşık 25°. Bu gezegenin çok ince bir atmosferi var. Ayrıca, Mars'ta mevsimler arasındaki sıcaklık farkları Dünya'dakinden çok daha fazla. Bu gezegendeki sıcaklıklar yaklaşık
-150°C - 20°C arasında.

Jüpiter

Jüpiter, tıpkı Satürn, Uranüs ve Neptün gibi bir gaz gezegeni. Bu gezegenler, dev birer gaz topu. Jüpiter'in ekseninin eğikliği yalnızca 3°. Bu nedenle mevsimler arasındaki sıcaklık farkları çok fazla
değil. Ama, Güneş'e daha uzak olduğu için, Güneş'in çevresindeki yörüngesi de daha uzun ve bu yörüngeyi dolanması da uzun sürüyor: tam 12 Dünya yılı. Jüpiter'de mevsimlerin uzunluğu yaklaşık 3 Dünya yılı. Jüpiter'in en dışındaki bulutlarda ölçülen ortalama hava sıcaklığı yaklaşık 110°C.

Satürn

Satürn'de her mevsim, 7 Dünya yılı kadar sürüyor! Bu gezegende mevsimler arasında pek fazla sıcaklık farkı olmadığı sanılıyor. Satürn'ün en dışındaki bulutlarda ölçülen sıcaklıklar, yaklaşık olarak -135°C'yle -185°C arasında değişiyor.

Uranüs

Uranüs'ün yörüngesinin biçimi de tıpkı Dünya'nınki gibi daireye çok yakın. Bu nedenle de yıl boyunca Güneş'e yaklaşık olarak aynı uzaklıkta oluyor. Ancak Uranüs Güneş'in çevresindeki bir turunu çok uzun bir sürede tamamlıyor. Bu nedenle Uranüs'te bir mevsim, 20 Dünya yılı kadar sürüyor! Ancak, Uranüs'ün ekseninin eğikliğiyse tam 82°. Ortalama sıcaklıklar bakımından en soğuk gezegen olmamasına karşın, Güneş Sistemi'nde bugüne kadarki en düşük sıcaklık Uranüs'te ölçülmüş: tam -224°C!

Neptün

Neptün'de mevsimlerin her birinin uzunluğu 41 Dünya yılı! Burası Güneş Sistemi'nin en soğuk yeri. Neptün'de ortalama sıcaklığın yaklaşık -200°C kadar olduğu hesaplanmış.

Kaynak: Bilim Çocuk Dergisi

Benzer İçerik
Görmeniz Tavsiye Edilir
Bu içerikler konuyla bağlantılı/benzer içeriklerdir.

Bölüm 1: Mevsimlerin Oluşumu Ders Notu - Konu Özeti 1

Kategori: 

Mevsimlerin, Dünya’nın Güneş’e uzaklığının farklılaşmasından kaynaklandığı düşünülür. Ancak, Dünya’nın Güneş etrafındaki yörüngesi neredeyse kusursuz bir çemberdir ve dolaşımı sırasında Güneş’e olan uzaklıkları çok fazla değişmez.

Kuzey Yarım Kürede Hangi Mevsim Etkinliği

Bu etkinlikteki amacımız; tarihler arasında mevsimlerin öğrenilmesi.

Kuzey yarım kürede belirtilen tarihler arasında hangi mevsimlerin yaşandığını sürükleyerek uygun yerlerine bırakınız.

Hangi Mevsim (Kuzey ve Güney Yarımküre) Etkinliği

Bu etkinliğimizdeki amaç; öğrencilerimize kuzey ve güney yarımkürede hangi dönemlerde hangi mevsimlerin yaşandığının öğretilmesidir. Mevsimleri ilgili kutucuklara sürükleyip bırakarak etkinliği tamamlayınız.

Bölüm 2: İklim ve Hava Hareketleri Ders Notu - Konu Özeti 1

Kategori: 

İklim ve Hava Hareketleri

Bir gezegeni veya uyduyu çevreleyen gaz tabakalarının belirli bir katmanına atmosfer denir. Atmosfer, gezegenin ya da uydunun, gaz moleküllerini kütle çekim kuvveti ile kendine doğru çekmesi sonucu oluşur. Nefes aldığımızda içimize çektiğimiz hava atmosferin bir parçasıdır.

Yengeç Dönencesi (Detaylı Bilgi)

Kategori: 

YENGEÇ DÖNENCESİ

Yengeç dönencesi adı nereden gelmektedir?

Dönenceler tespit edildiği 2000 yıl önce Dünya 21 Haziran'da Cancer (Yengeç) Takımyıldızı karşısındaydı. Yengeç dönencesi (Tropic of Cancer) adı buradan geliyordu. Fakat Dünya'nın Yörüngesel salınım hareketi dolayısı ile 21 Haziranda artık Taurus (Boğa) Takımyıldızı karşısındadır.

Oğlak Dönencesi (Detaylı Bilgi)

Kategori: 

OĞLAK DÖNENCESİ

Oğlak Dönencesi, yeryüzünün güney yarım küresinde Ekvator'un 23° 27' güneyinden geçtiği varsayılan enlemdir.

21 Aralık'ta güneş ışınları Oğlak Dönencesi ne dik gelir. Buna bağlı olarak:

Gün Dönümü (Solstis) Nedir?

Gün dönümü, yılda iki kez tekrarlanan ve güneşin dünyaya (ekvator çizgisine) en uzak mesafede olduğu ana verilen addır. Gündüzlerin ve gecelerin kısalmaya veya uzamaya başladığı andır.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Kitap Gezintisi

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.