Tırtıldan Kelebeğe

-A A +A
Tırtıldan Kelebeğe

Deney/Etkinlik Dersi: 

Deney/Etkinlik Sınıfı: 

Deneyin/Etkinliğin Yapılışı: 

Fındık ve cevizi önceden kapalı bir kutuya koyun ve sıcak bir yerde bekletin. İki ay sonra tırtıllar ortaya çıktığı zaman deneyinize başlayın veya doğada yaşayan tırtıllar bulun.
• Büyüteç ve pensle tırtılları inceleyin.
• Tırtılları cam bir kaba koyun ve streç filmle kabın üzerini kapatın. Pensle filmin üzerine bir kaç tane küçük hava deliği açın.
• Cam kabı kapalı bir kutuya yerleştirin. İki hafta boyunca bekleyin ve bu sırada tırtılların nasıl geliştiğini sık sık gözlemleyin.

Deney/Etkinlik Sonucu: 

Dişi kelebek hayatı süresince, 100 ile birkaç bin arasında yumurta yumurtlar. Yumurtalar açıldığı zaman, solucana benzeyen,"tırtıl larvası" diye tanımlanan hayvancıklar çıkar. Başlangıçta, bunlar beslenerek büyür. Birkaç kez deri (kılıf-gömlek) değiştirir. Bu arada hiç durmaksızın beslenirler. Çünkü aldıkları besin sadece büyümelerini sağlamakla kalmayacak, kelebek oldukları zaman varlıklarını sürdürebilmeleri için depo da edilecektir. Zamanla, alınan besin sayesinde kanatlar, bacaklar, emme boruları oluşur. Tırtıl, kelebek hâline gelir. Belirli bir zaman gelip çattığında, tırtıl değişme anının da geldiğini sezinler. Bu sezinleme, bir nevi içgüdüyle olur. Asılıp sarkacağı bir koza örer. Baş aşağı asılır ve tırtıl derisinden sıyrılıp bir "krizalid" hâlini alır. Krizalid, ipekten bir düğme izlenimi veren kozaya, vücudunun nihayetindeki keskin bir uçla asılıdır. Haftalarca veya aylarca uykuda kalabilir. Bu süre, içten bir değişim geçirmektedir. Zamanı gelince, artık tam anlamıyla yetişkin bir böcek olup çıkmıştır. Krizalid kabuğundan çıkınca bir kelebek görünüşündedir ama başlangıçta hemen uçamaz. Kanatlarının kuruyup yayılması, güçlenmesi için saatlerce bekler. Uçuşa hazır olup olmadığını anlamak amacıyla kanatlarını hafif hafif öne arkaya hareket ettirir. Sonra ilk uçuş için kanatlarını açarak havalanır.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.