Bilim Adamları

-A A +A

Richard Abegg Kimdir?

Kategori: 

Richard Abegg Kimdir?

Yayılma sürati ve donma noktasına ait buluşlarıyla ün kazanan ünlü Alman kimyager ve mucidi, değerlik teorisinin öncüsü (Dazig 1869 - Köslin 1910).

Richard Feynman Kimdir?

Kategori: 

RICHARD FEYNMAN

Richard P. Feynman 1951-1988 yılları arasında Caltech’de fizik profesörü olarak çalıştı. 1965’te, Sin-Itiro Tomonaga ve Julian Schwinger ile birlikte, kuantum elektrodinamiğindeki çalışmaları nedeniyle Nobel Fizik Ödülünü kazandı. Feynman ayrıca dikkate değer derecede etkin bir eğitimciydi. Caltechde fizik profesörü olan Robert B. Leighton katı hal fiziğinde, kozmik ışın fiziğinde, modern parçacık fiziğinin başlangıç anlarında, güneş fiziğinde, gezegen fotoğrafçılığında, milimetre ve milimetre-altı dalga astronomisinde hayatı boyunca çığır açan çalışmalar yapmıştır. Matthew Sands, 1969dan 1985 e kadar California Üniversitesi, Santa Cruz’da fizik profesörüydü ve 1969’dan 1972’ye kadar oranın Bilimsel Rektör Yardımcısı görevinde de bulundu. 1972’de Amerikan Fizik Öğretmenleri Derneğinden Üstün Hizmet Ödülü aldı.

Canan Dağdeviren Kimdir?

Kategori: 

Canan Dağdeviren, 4 Mayıs 1985 tarihinde İstanbul. Üsküdar'da Adanalı bir anne ve Sivaslı bir babanın ilk çocuğu olarak doğmuştur. Caner ve Emre adında iki erkek kardeşi vardır. 5 yaşındayken babasının hediye ettiği Marie Curie ile ilgili bir kitabı okumasıyla fiziğe karşı ilgisi oluştu. Büyüdüğünde de Marie Curie'nin eşi Pierre Curie'nin keşfi piezoelektrikten ilhamla aletler üretti.

Arşimet (Archimedes) Kimdir? (2)

Kategori: 

Arşimet (Archimedes) Kimdir?

Arşimet; Eski Yunanlı matematikçi, fizikçi, astronom, mühendis ve düşünürdür. Onun en önemli özelliği, eşsiz gözlem gücü ve zekâsıyla günlük yaşamı çok iyi inceleyerek buluşlarını ortaya koymasıdır. Bilime büyük katkısı olan suyun kaldırma kuvvetini saptadığı buluşunu hamamda yıkanırken yaptığı söylenmektedir.

Ali Bin Abbas

Kategori: 

1000 sene önce kanser ameliyatı yapan müslüman cerrah.

Soren Sorensen (Soren Peter Lauritz Sorensen)

Kategori: 

Asitlerin ve Bazların Babası... Çok iddialı bir cümle mi oldu acaba? Gelin yazıyı okuyunca buna siz karar verin

Isaac Newton Kimdir?

Kategori: 

Galile öldü; Newton doğdu. Bu iki dehanın aralarında ortalama bir yaşam süresi var; ama onlar arasında bu rastlantının ötesinde bağlantılar vardır. her şeyden önce Newton'un kendi çalışmalarına Galileo'nun bıraktığı noktadan başladığını, yani bu ikisinin arasında bir geçiş aşaması oluşturan üçüncü bir kişinin bulunmadığını biliyoruz.

Arşimet (Archimedes) Kimdir?

Kategori: 

ARŞİMET (M.Ö 287-212)

Hamama girdi; çıktığında tarihe geçmişti. Suyun kaldırma prensibini gözler önüne serip, geometriyi hallaç pamuğu gibi attı.

"Fizikle matematiği başarıyla harmanlayan Arşimet, kendisinden en az 2 bin yıl sonra yaşayan ve matematiksel fiziğin babası olarak gösterilen Newton ile eşdeğerdir."
Alfred North Whitehead (Matematikçi ve Filozof)

Öklid (Euclid) - Geometrinin Babası

Kategori: 

Geometrinin babası / ÖKLİD (M.Ö 323- M.Ö 283)

"Doğanın kanunları, Tanrı'nın matematiksel düşünceleridir." Öklid

Hipokrat (Hippocrates) - Tıbbın Babası

Kategori: 

  • İstanköy'de (Kos) doğdu, bumda hekim oldu ve burada öldü.
  • Hastalıkların tedavisinde temizliğin ve dinlenmenin önemine dikkat çekti.
  • İnsan vücudun içindeki kan, lenf ve safra gibi sıvıların (dört unsur olarak bilinir) dengesinin bozulması ile vücut dengesinin bozulduğunu ve hastalıkların baş gösterdiğini savundu.
  • Hastalıkların doğaüstü olayların değil, çevre faktörlerinin sonucu ortaya çıktığını savunan ve zatüıre, epilepsi (sara) hastalıklarının belirtilerini ilk tanımlayan hekim oldu.

Sayfalar

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.