Kenarlarım Ardışık Sayı

-A A +A

Bu Proje Ödüllendirilmiştir: 

Evet

Proje Yılı: 

Proje İli: 

Proje Dersi: 

Hazırlayan Öğrenciler: 

Bahar Akıncı
Şeyma Betül Şengül

Proje Danışman Öğretmeni: 

Proje Özeti: 

Projemizle kenarları ardışık sayı olan üçgenlerin içine yine kenarları ardışık sayı olan üçgenlerden (içteki üçgenin köşelerinin dıştaki ana üçgenin kenarları üzerinde olması şartıyla) kaç tane üçgenin çizilebileceğini hesaplama yolu ile gösterdik.

Bilgisayarda en uzun kenarı 20 br. olan 17 adet kenarları ardışık tamsayı olan üçgenleri farklı renklerde hazırladık. Bir üçgeni ana üçgen kabul ederek bu üçgenin içine köşeleri ana üçgenin kenarları üzerinde bulunması şartıyla diğer üçgenleri ana üçgenin içine görsel olarak yerleştirdik. Kenarları ardışık tam sayı olan üçgenlerin kapsadıkları, yine kenarları ardışık tam sayı olan ve köşeleri büyük üçgenin kenarları üzerinde olan üçgenlerin sayılarını bulduk. Bu verilerle tablo oluşturduk. Tablodaki verileri değerlendirerek aradığımız formüle ulaştık.

En küçük kenarı 3 birimden büyük olma kaydıyla kenarları ardışık tam sayılı olan bir üçgenin içine (köşeleri bu ana üçgenin kenarları üzerinde olma şartıyla) çizilebilecek yine kenarları ardışık tam sayı olan üçgenlerin sayısı ana üçgenin çift veya en küçük çift tamsayı kenar uzunluğunun yarısına eşittir.

Kenarlarim Ardışık Sayı
Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.