Maddenin Halleri

-A A +A
Maddenin Halleri

Deney/Etkinlik Dersi: 

Deney/Etkinlik Sınıfı: 

Deneyin/Etkinliğin Yapılışı: 

Buz parçacıklarının hacmini, şeklini inceledikten sonra buz parçalarını erlenmayerin içine atın. Üçayağa destek çubuğunu takın. Bağlama parçası ile bünzen kıskacını destek çubuğuna sabitleyin.
Erlenmayeri bünzen kıskacına tutturun. İspirto ocağını yakarak erlenmayerin altına doğru sürün ve erlenmayeri ısıtmaya başlayın.
Buz parçalarındaki değişimi gözleyin.
Buzların tamamı eridiğinde sıvı hâlin özelliklerini inceleyin. Hacmi sabit mi? Şekli değişti mi?
Suyu kaynayıncaya kadar ısıtmaya devam edin.
Su buharlarını gözlemleyebilmek için erlenmayerin ağzına lastik balonu geçirin.
Su buharının gaz hâlindeki hacmi ve şekli sabit mi?

Deney/Etkinlik Sonucu: 

Maddeler katı, sıvı ve gaz hâlinde bulunabilir. Su, doğada üç hâlini de görebildiğimiz nadir maddelerden biridir. Buz hâli katıdır. Katıların sabit hacimleri ve şekilleri vardır. Hacimleri ve şekilleri, bulundukları kaptan etkilenmez. Katı hâldeki madde ısıtıldığında madde erir ve sıvı hâle geçer. Sıvı hâldeki maddelerin hacmi sabittir ancak şekilleri bulundukları kaba göre değişir. Madde katı hâlden sıvı hâle geçtiğinde akışkanlık özelliği kazanır. Sıvı hâldeki maddeler ısıtıldıklarında gaz hâline geçer. Bu olaya buharlaşma denir. Buharlaşma her sıcaklıkta gerçekleşebilir. Madde gaz hâlindeyken hem şekli, hem de hacmi sabit değildir. Bulundukları kabın tamamını doldurduğu için gazların hacmi ve şekli kabın hacmine ve şekline bağlıdır.

Yeni yorum ekle

Detaylı İçerik Arama

Herhangi bir filtre seçin ve sonuçları görmek için Uygula'ya tıklayın.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.