Bizim Matematiğimiz Projesi

Bu Proje Ödüllendirilmiştir: 
Hayır
Proje Yılı: 
Proje İli: 
Proje Dersi: 
Hazırlayan Öğrenciler: 
Betül Balık, Meryem Özdemir
Hamza Bayalan, Mehmet Emin Altunbaş
Mehmet Saygın, Bayram Ali Özdemir, Eda Nur Bayraktar
Proje Danışman Öğretmeni: 
Proje Özeti: 

Ders kitaplarını faydasızlığından sıkıcılığından ve görselliğinin olmayışından yakınan proje üyeleri, bu konuda okul çapında anket çalışması yaparak düşüncelerinde pek yanılmadıklarını gördüler. Aynı zamanda gelecek eğitim-öğretim yılında 6.sınıftan itibaren matematik kitaplarının değişeceğini bilen öğrenciler, kendilerine göre hayallerindeki matematiği .görmek istedikleri matematiği anlamak istedikleri matematiği kendi kitaplarını oluşturarak "çorbada tuzumuz olsun" düşüncesi ile gerçekleştirmeye çalıştılar.
Öncelikle 6. sınıf matematik konuları eksiksiz olarak öğrenilmeye çalışıldı. Daha sonra konular üzerinde çalışmalara başlandı.
Her proje çalışanı bireysel olarak bir matematik kitabında neler görmek istediğini, bir kitap oluştursa neler yapabileceğini düşünerek çalıştı.
Örneğin kümeler konusunda Trabzonspordan, Ümit Ustadan, mîlli takımdan, çikolatalı pudingten Kesirler konusunda pizza resimlerinden, fotoğraflardan, Doğal Sayılar konusunda sayıları kişiselleştirmeden, Hacivat ve Karagöz'den, Asal sayılar konusunda Temel ile Dursun'dan, Nokta Doğru Düzlem konusunda noktayı kişiselleştirmek ve bir çok kahramandan, ölçüler konusunun güncelleştirilmesinden, üçgenler konusunda kitap kahramanlarından Bilge Dede tarafından anlatılmasından saatin akrep ve yelkovanın durumlarına göre açı çeşitlerinin gösterilmesinden ve kitapta yer yer karikatür, ilginç şekiller ve görsel resimlerin kullanılmasından ve daha bir çok kavram bahsedildi.

Yeni yorum ekle