F.7.1. Güneş Sistemi ve Ötesi

-A A +A

Bulutsular (Nebula) ve Türleri Diyalog Kartları Etkinliği

Bu etkinlikte amaç, bulutsuların (nebula) türlerinin ve isimlerinin kavratılmasıdır. Kartların ön yüzünde verilen görsele göre bulutsunun türünü ve adını tahmin etmeye çalışınız.

*Fotoğraflar ve açıklamalar Bilim Çocuk Dergisinin ekinden alınmıştır.

Türkiye'nin Fırlattığı Uyduların Kronolojik Sırası

Uzaya ilk uydu 1957'de Rusya tarafından gönderilen Sputnik 1 uydusudur. İlk astronot ise Rus astronot (kozmonot) Yuri Gagarin'dir. 1961'de Vostok uzay aracı ile uzaya göndermiştir. 1969'da ise Amerikalı Neil Armstrong Ay'a ilk ayak basan insan ünvanını kazandı.

7.Sınıf Fen Bilimleri - Güneş Sistemi ve Ötesi (Soru Çözümü) Konusu Ders Anlatımı (Uzaktan Eğitim) Videosu (TRT EBA TV)

7.Sınıf Fen Bilimleri Dersi - 1.Ünite: Güneş Sistemi ve Ötesi - Güneş Sistemi ve Ötesi (Soru Çözümü) Konusu Ders Anlatım Videosu - Uzaktan Eğitim Videosu (Kaynak: TRT

2019-2020 7.Sınıf Fen Bilimleri Yazılı Soruları (1.Dönem 1.Yazılı)

Soru Sayısı: 

30 Adet Soru Var

Yıldızların Yaşam Evreleri Afiş Çalışması

7.sınıf Güneş Sistemi ve Ötesi ünitesinin konusu olan yıldızları anlatırken kullanabileceğiniz yıldızların yaşam evreleri afişimizi indirebilirsiniz.

PDF - WORD - PSD dosyalarını isterseniz mail atabilir ya da yorum kısmından iletişim bilgilerinizle talep edebilirsiniz.

2019-2020 7.Sınıf MEB Örnek Sorular (Beceri Temelli)

Soru Sayısı: 

20 Adet Soru Var

Bölüm 2: Güneş Sistemi Ötesi: Gök Cisimleri Ders Notu 1

Kategori: 

Gök Cisimleri

Yıldızlar

Yıldızlar arasındaki boşlukta bulunan toz ve gazın birlikte oluşturduğu devasa buluta bulutsu (nebula) adı verilir. Bulutsular, patlayan yıldızlardan saçılan maddeyi içinde barındırır ve koşullar sağlandığında bu maddelerden yeni yıldızlar oluşur.

Bölüm 1: Uzay Araştırmaları

Kategori: 

Uzay Araştırmaları

UZAY GÖZLEMLERİ VE GÖZLEM ARAÇLARI

Teleskoplar

7.Sınıf - 1.Ünite: Güneş Sistemi ve Ötesi

Kategori: 

Güneş Sistemi ve Ötesi

Bu ünitede öğrencilerin; Güneş sistemini ve Güneş sisteminde bulunan gök cisimlerini ve birbirleriyle olan ilişkileri tanımaları, teleskobun önemli bir gözlem aracı olması münasebetiyle gök bilimdeki önemini kavramaları ve teknoloji boyutu dikkate alınarak uzay araştırmalarının sağladığı katkılar hakkında bilgi ve beceriler kazanmaları; uzay kirliliğinin sebeplerini tartışmaları; Türk-İslam bilim insanlarının uzay araştırmalarına yaptıkları katkıları anlamaları; yıldız, yıldız çeşitleri, takımyıldızlar, galaksileri tanımaları hedeflenmektedir.

2018-2019 7.Sınıflar Fen Bilimleri Dersi 2.Dönem 2.Yazılı Soruları

Soru Sayısı: 

35 Adet Soru Var

Sayfalar

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.