Bölüm 2: Mikroskobik Canlılar Ders Notu - Konu Özeti 1

-A A +A
Mikroskobik Canlılar

Mikroskobik Canlılar

Etrafımızda çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük pek çok canlı yaşar. Mikroskop ile görülebilen bu canlılara mikroskobik canlılar adı verilir. Mikroskobik canlılar; suda, havada, toprakta ve diğer canlıların üzerinde bulunur.

Mikroskobik Canlılar Mikroskopta Görülebilir

Mikroskobik Canlılar Mikroskopta Görülebilir

En çok bilinen mikroskobik canlılar bakterilerdir. Bakterilerin bazıları zararlı, bazıları yararlıdır. Verem ve zatürre gibi hastalıklara sebep olan bakteriler zararlı bakterilere örnek olarak verilebilir. Sütten yoğurt ve üzümden sirke yapılmasını sağlayan bakteriler ise yararlı bakterilerdir. Ayrıca bağırsaklarımızdaki yararlı bakteriler besinleri parçalayarak vitaminlerin açığa çıkarak kana karışmasına yardımcı olur. Bakterinin yanı sıra öglena, amip ve terliksi hayvan çıplak gözle görülemeyen mikroskobik canlılardan bazılarıdır.

Mikroskoplar gözle göremeyeceğimiz kadar küçük bazı canlıları (hayvan, bitki hücresi, bakteriler, mayalar, gibi...) görmemize yarayan optik ve mekanik aletlerdir. Okullarda genellikle ışık mikroskobu kullanılır.

BURAYI TIKLAYARAK MİKROSKOP HAKKINDA BİLGİLERE ULAŞABİLİRSİNİZ


Kaynak: EBA

Görmeniz Tavsiye Edilir
Bu içerikler konuyla bağlantılı/benzer içeriklerdir.

Mikroskopta Mitoz Bölünme Videosu

Mitoz bölünmeyi mikroskoptan izlemek ister misiniz? Mikroskop altında iki tane hücrenin mitozla çoğalmasını görebilirsiniz.

Mikroskobun Yapısının İncelenmesi - Deney Videosu

Mikroskobun Yapısının İncelenmesi - Deney Videosu

Mikroskopta inceleme esnasında yapılması gerekenler şunlardır:
( Görüntünün odaklanması )

Mikroskop, Mikroskop Bakımı ve Mikroskop Kullanımı

Kategori: 

Mikroskop, Mikroskobun Kısımları, Mikroskobun Bakımı, Mikroskobun Kullanımı, Mikroskop kullanımından sonra dikkat edilmesi gereken hususlar

Full Mikroskop Projesi

Proje Dersi: 

Ful Mikroskop Projesi - İlköğretim okullarının laboratuvarlarında özellikle Doğu ve Güneydoğu da mikroskop olmayan, mikroskobu olup öğretmeni olmayan, inceleyecek preparatları olmayan arkadaşlarımızın bu sorunlarını çözmek için böyle bir proje yapmak istedik. Bu kapsamda üniversitelerde kullanılıp atılan mikrobik risk taşımayan preparatları çöpe atılmadan toplayıp bir kutu

Mikroskobun Yapısını Tanıyalım

Deney/Etkinlik Dersi: 

Deney/Etkinlik Sınıfı: 

Deneyin/Etkinliğin Yapılışı: 

Deneyin Amacı:
Mikroskobun yapısını ve özelliklerini tanıyabilmek (Mikroskopun yapısını ve özelliklerini tanıyabilmek)

F.5.2.1.Canlıları Tanıyalım - Mikroskobik Canlılar

Kategori: 

MİKROSKOBİK CANLILAR

Mikroskobik Canlılar

Hücre ve Mikroskop Alanındaki Gelişmeler

Bilim insanları yıllar boyunca hücre ile ilgili çalışmalar yaptılar, çalışmalarını birbirleriyle paylaştılar ve hücre ile ilgili bilinenler her geçen gün arttı. Bunu tarih şeridinde aşağıdaki etkileşimli içerikteki gibi gösterebiliriz.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Kitap Gezintisi

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.