F.7.6.1. İnsanda Üreme, Büyüme ve Gelişme

-A A +A

Kitap Kategori: 

İnsanlarda Üreme

Canlıların kendine benzer yeni bireyler meydana getirmesine üreme adı verilir. Bütün canlılar gibi insanlar da, neslinin devamını sağlamak için ürer.

Dişilerde Ürümeyi Sağlayan Yapı ve Organlar

Yumurtalıklar, yumurta kanalları, döl yatağı ve vajina, dişilerde üremeyi sağlayan yapı ve organlardır. Yumurtalar, yumurtalıkta üretilir. Yumurtalıklar, karın boşluğunun iki tarafında bulunur. Yumurta kanalı, yumurtaların döl yatağına iletilmesini sağlar. Ayrıca, sperm ve yumurtanın birleşmesi, yani döllenme yumurta kanalında gerçekleşir. Döl yatağı, döllenen yumurtanın yerleşip geliştiği yerdir. Vajina ise spermlerin bırakıldığı ve döl yatağı ile dış ortamın bağlantısını sağlayan kanaldır.

Dişilerde üremeyi sağlayan yapı ve organlar

Dişilerde üremeyi sağlayan yapı ve organlar

Erkeklerde Ürümeyi Sağlayan Yapı ve Organlar

Testisler, salgı bezleri, sperm kanalı ve penis, erkeklerde üremeyi sağlayan yapı ve organlardır. Spermler testislerde üretilir. Salgı bezleri, spermlerin hareketini kolaylaştıran sıvıların salgılanması ile görevlidir. Sperm kanalı, spermlerin testislerden penise taşındığı kanaldır. Penis ise spermlerin vücuttan dışarı atılmasını sağlayan kısımdır. Ayrıca, idrar da penis aracılığıyla vücut dışına atılır.

Erkeklerde üremeyi sağlayan yapı ve organlar

Erkeklerde üremeyi sağlayan yapı ve organlar

Döllenme

Spermin yumurta ile birleşerek çekirdeklerinin kaynaşmasına döllenme adı verilir. Döllenme olayı, dişilerin vücudunda yumurta kanalında gerçekleşir. Döllenen yumurtaya zigot adı verilir. Zigot, anne karnında arka arkaya mitoz geçirerek gelişir ve embriyoyu oluşturur. Embriyonun dokuzuncu haftadan itibaren el ve ayak gibi uzuvları oluşmaya başlar ve embriyo fetüs adını alır. Fetüs, anne karnında gelişimine devam eder ve döllenmeden yaklaşık 40 hafta sonra da bebek dünyaya gelir.

Gebelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmek için, öncelikle anne adayının sağlıklı olması gerekir. Bu nedenle, gebelik döneminde anne adaylarının dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Anne adayları;

  • Yeterli ve dengeli beslenmeli,
  • Doktor önerisi dışında ilaç kullanmamalı,
  • Sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmalı,
  • Radyasyonun yoğun olduğu yerlerde bulunmamalıdır.
Sınav KONUYLA İLGİLİ SORULARA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Kaynak: EBA

Yeni yorum ekle

Detaylı İçerik Arama

Sonuçları görmek için UYGULA butonuna tıklayınız.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.