2.5. Sunum Kaygısını Giderme Yöntemleri

-A A +A

Kitap Kategori: 

2.5. Sunum Kaygısını Giderme Yöntemleri

  • Sunum öncesi dinleyicileri tanıma
  • Muhtemel sorular hakkında önceden hazırlıklı olma
  • Sunuma zihinsel ve fiziksel olarak hazırlanma
  • Kendini başarılı ve güçlü hissetme
  • Sakin olma ve kendine güvenme
  • Sunum öncesi aşırı yememek, içmemek ve uykusuz-yorgun olmamak

Sunum yapacak kişinin sunum kaygısını giderme konusunda yapabilecekleri ve dikkat etmesi gereken hususlara değinecek olursak;

Sunum öncesinde katılımcıları tanıma önemli bir husustur. Hangi yaş grubundan, grubun mesleki yoğunluğu , konuyla ilgili deneyimleri, burada bulunma sebepleri, beklentileri vb sorulara karşı cevapları biliyorsa sunumuna hazırlıklı başlamış olur.

‘’Muhtemel gelebilecek sorular hakkında önceden hazırlıklı olması’’ böyle bir durum meydana geldiğinde gafil düşmemesi için önem arz eder. Sunum yaparken konuya derinlemesine vakıf olması, konuyla bağlantılı olarak gelebilecek farklı alanlar konusunda bilgi sahibi olması işini kolaylaştırır.

Sunuma zihinsel ve fiziksel olarak kendini hazırlaması da sunumda rahat olabilmesine katkı sağlayacak bir unsurdur. Bedenini yetkin kullanması, jest ve mimiklerine hakimiyeti, uygun yerde uygun zamanda kullanımı, “artık hazırım” duygusunu zihninde yerleştirmiş olması önemlidir.

Kendini başarılı ve güçlü hissetmesi, sunumunda olumlu pozisyon yaratmasında önemli unsurlardan biridir.

Sakin olup kendine güvenmesi, enerjisini yüksek tutmasında önemli bir yer tutar. Sakinliğini koruyamadığı anda buna eşlik edecek huzursuzluk, endişe, korku vb olumsuz duygular enerjinin düşmesine ve istenmeyen durumların ortaya çıkmasına sebep olacaktır.

Sunum öncesinde aşırı yemek yememek, içmemek, uykusuz ve yorgun olmamakta sunum kaygısına karşı alınacak önlemler arasında yer alır. İyi bir hazırlık dönemi geçirmek, prova ve sunum öncesi kontrollere önem vermek, hazırlanan sunu materyallerinin okunur, basit ve anlaşılır, aynı zamanda çoklu ortam öğeleri içermesini sağlamak da sunum kaygısına karşı alınabilecek önlemler arasında yer alabilir.

Kaygıyı belirli bir düzeyde tutabilmek önemlidir. Orta düzeydeki heyecan dalgası size yeterli enerjiyi verebilir. Başarılı bir sunum yaptığını gözünde canlandırması etkili olabilir. Sunum yapan kişinin başarılı, güçlü, sakin olarak hissetmesi önemlidir. Sunuma erken gitmesi ve katılımcılar arasında tanıdığı ve onu rahat hissettirecek birinin olması da önemlidir.

Kişinin “Ben bunu yapabilirim” duygusunu yaşaması çok önemlidir.

Yeni yorum ekle

Detaylı İçerik Arama

Herhangi bir filtre seçin ve sonuçları görmek için Uygula'ya tıklayın.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.