Güneş'e Gitmek Neden Zor?

-A A +A

Forumlar: 

Güneş, güneş sistemimizdeki kütlenin 99.8'ini içerir. Küçük Merkür'den gaz devlerine ve 186 milyar mil ötedeki Oort Bulutu'na kadar her şeyi burada tutan şey onun çekim gücüdür. Ancak Güneş bu kadar güçlü bir çekime sahip olsa da, Güneş'e gitmek şaşırtıcı derecede zordur: Güneş'e gitmek Mars'a gitmekten 55 kat daha fazla enerji gerektirir.

Neden bu kadar zor? Cevap, Dünya'nın Güneş'e dalmasını engelleyen aynı gerçekte yatıyor: Gezegenimiz çok hızlı - saatte yaklaşık 67,000 mil - Güneş'e göre neredeyse tamamen yana doğru hareket ediyor. Güneş'e ulaşmanın tek yolu bu yana doğru hareketi iptal etmektir.

Tabii ki sorun sadece Güneş'in çekim etkisi değil. Güneş patlamaları, yüksek sıcaklık, manyetik alan, kozmik tozlar vb. etmenler de bu işi zorlaştırmakta.

Parker Solar Probe Güneş'in atmosferini sıyırarak geçeceğinden, hedefine ulaşmak için saatte sadece 53.000 mil yanal hareketi azaltması gerekiyor, ancak bu kolay bir başarı değil. Parker Solar Probe, güçlü bir roket olan Delta IV Heavy'yi kullanmanın yanı sıra, yedi yıllık görevi boyunca Venüs'ün yörüngesel enerji kuyusuna yanlamasına hız kazandırmak için yedi Venüs yerçekimi asistanı gerçekleştirecek. Bu yerçekimi destekleri Parker Solar Probe'un yörüngesini Güneş'e yaklaştırarak son yörüngede Güneş'in görünür yüzeyinden sadece 3,83 milyon mil uzakta rekor bir yaklaşma sağlayacak.

Her ne kadar Güneş'e yaklaşmak için yanlara doğru hız kaybediyor olsa da, Parker Solar Probe Güneş'in aşırı yerçekiminden destek alarak toplam hızını arttıracak - böylece son yörüngelerinde saatte 430.000 mil hıza ulaşarak insan yapımı en hızlı nesne rekorunu da kıracak.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.