Bilim Teknik Ekim 2019 Sayısında: Periyodik Tablolar (Posteriyle)

-A A +A

Blog Kategori: 

Bilim Teknik dergisi Ekim 2019 sayısıyla birlikte Fen Bilimleri ve Kimya öğretmenleri için güzel bir posteriyle birlikte geliyor. Periyodik Tablo Posteri. Bu posteri ilk olarak vermiyor Bilim Teknik dergisi düzenli/düzensiz aralıklarla farklı versiyonlarını poster şeklinde veriyor. Biz öğretmenlerin de işine geliyor tabii ki :)

Dergide alternatif periyodik tablolar başlığı içerisinde bugüne kadar ki periyodik tablo örnekleri ve denemeleri hakkında da bir araştırma yazısı yer alıyor. Merakı olanlar için tavsiye olunur.

Kısa bir özet;

Elementlerin atom sayısına (çekirdeklerindeki proton sayısına), elektron dizilimlerine ve benzer kimyasal özelliklerine göre dizildiği, kimya eğitiminde sıklıkla yararlanılan periyodik tablonun mucidi Rus kimyacı Dimitri Mendeleyev’dir. Ancak Mendeleyev’in periyodik tablosu ilk değildi, son da olmadı. Günümüzde yüzlerce farklı türde ve biçimde periyodik tablo var, hâlâ da yenileri öne sürülmeye devam ediyor. Bunların bazılarına ders kitaplarında rastlıyoruz ve aralarında bilimsel tartışmalardan kaynaklanan ufak tefek farklılıklar var. Bazılarındaysa geleneksel periyodik tablolarda belirgin olmayan özelliklerine vurgu yapmak amacıyla elementler daire, küp, silindir ya da spiral gibi çok değişik biçimlerde sıralanıyor. (Bilim Teknik Dergisi, Ekim 2019, Sayı 623)

İlginizi Çekebilir: 

Periyodik Sistemin Tarihçesi (Tarih Şeridi)

Kategori: 

Elementleri özelliklerine göre gruplandırma ilk çağlardan beri yapılagelen bir çalışmadır. İlk çağlarda doğada toprak, su, hava ve ateş olarak dört temel elementin olduğu iddia ediliyordu. Zamanla bunların element olmadığı anlaşıldı. 1800’lü yıllarda kimi zaman elementlerin fiziki özellikleri, kimi zaman kimyasal özellikleri göz önüne alınarak bilinen elementler gruplandırılmıştır. Bu gruplandırmalar sonunda bilim insanları çok farklı tablolar hazırlamıştır.

Periyodik Sistemin Tarihçesi Tarih Şeridi Şeklinde Etkileşimli İçerik

Periyodik Sistemin Tarihçesi Tarih Şeridi Şeklinde Etkileşimli İçerik

Bölüm 1: Periyodik Tablo Hakkında Bilgiler

Kategori: 

Maddenin temel birimi atomlar. Tek bir cins atomdan oluşmuş, kimyasal tekniklerle ayrıştırılamayan ya da farklı maddelere dönüştürülemeyen saf maddelereyse "element" adı veriliyor. Dünya üzerinde bilinen elementlerin belirli bir şekilde yerleştirildiği sistem, periyodik tablo olarak adlandırılıyor.

Periyodik Tablo Bize Neler Anlatıyor?

Periyodik tabloyu kullanarak, her element hakkında belirli bilgiler elde edebiliriz. Örneğin, 1 kilogramlık bir karbon bloğunda kaç karbon atomu bulunduğunu tayin etmek için, karbon atomunun bağıl atom kütlesini kullanmamız yeterli.

Periyodik Tablo İlk 20 Elementi Yerleştirme Etkinliği

Bu etkinliğimizde öğrencilerimizin periyodik tabloda bulunan ilk 20 elementin sembollerini ve bu elementlerin periyodik tablodaki yerlerini öğrenmelerini amaçlıyoruz. Verilen element sembollerini periyodik tablodaki uygun yerlerine sürükleyerek bırakınız.

Periyodik Tablodaki Elementlerin Videoları

                             

Periyodik Tabloyu Kim Hazırladı?

Periyodik tablo, bilinen tüm elementleri belirli bir düzene göre içeren ve incelemeyi kolaylaştıran bir sistemdir. İlk olarak 1867 yılında J.A.R Newlands, elementleri artan atom kütlelerine göre sıralamış ve bir elementin, kendisini izleyen sekizinci elemente benzer özellikler gösterdiğini ifade eden "Oktavlar Yasası"nı ortaya koymuştu.
Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.