Turkcell'den Dünya Rekoru

-A A +A

Blog Kategori: 

    Turkcell genişbant veri taşıma hızında yeni bir rekora imza attı. Edirne ve Gebze veri merkezleri arasındaki canlı şebekesi üzerinden tek taşıyıcı ile 400 Gbps veri transferi gerçekleştirerek, en uzun mesafede bu hıza ulaşabilen dünyanın ilk operatörü oldu.

    Müşterilerine en kaliteli ve en hızlı genişbant internet hizmetini  sunmak için çalışmalarını aralıksız sürdüren Turkcell bu alandaki en  yeni teknolojileri şebekesine kazandırmaya devam ediyor. Turkcell  önceki gün Edirne ve Gebze veri merkezi arasında yeni teknolojilerle  donatılmış canlı şebekesinde tek taşıyıcı üzerinde rejenerasyonsuz 400 Gbps veri transfer hızına ulaştı. Erişilen bu hızla sabit genişbantta  en uzun mesafede veri transferini başarıyla gerçekleştiren dünyanın  ilk operatörü Turkcell oldu. Üstün fiber altyapısı üzerinde sağlanan  yüksek veri transferi kapasitesi sayesinde Turkcell 5G’ye hazır  olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

    Ulaşılan hızla 17 adet HD filmi 1 saniyede indirmek mümkün

    Turkcell’in ulaştığı bu transfer hızı 60 dakikalık toplam 17 adet HD kalitede filmin sadece 1 saniyede aktarılabilmesi anlamına geliyor. Huawei OptiX OSN 9800M24 ve NE9000 Router sistemlerinin kullanıldığı  uygulamada, klasik sistemlerden farklı olarak 75 Ghz bant genişliğinde  çalışan tek taşıyıcı teknolojisi sayesinde kanal kapasitesi dört kat  artarak 400Gbps’a ulaşırken omurga kapasite verimliliği ise 2.5 katına  çıkıtı.

    Gediz Sezgin: “Artan kapasite ihtiyacına rahatça cevap  verebiliyoruz”

    Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin kullanıcılara en iyi deneyimi sunmak amacıyla  şebekelerini bugünden 5G’ye hazırlamak için gerekli altyapı  yatırımlarına hız kesmeden devam ettiklerini belirterek şunları  söyledi:

    “5G ile hayatımıza girecek olan sanal gerçeklik uygulamaları,  sürücüsüz araçlar ve akıllı şehir çözümleri gibi yeni nesil  teknolojilerle yüksek veri hızı ihtiyacı en üst seviyeye çıkacak. Şebekemize dâhil ettiğimiz tek taşıyıcılı 400 Gbps kapasiteli kanallar  ile hızla artan kapasite ihtiyaçlarına kolaylıkla cevap  verebileceğimiz görülmüş oldu. Turkcell önümüzdeki dönemlerde de yeni  teknolojiler konusunda sektörde öncülük etmeye devam edecektir."

    Yeniliklerin öncüsü olmaya devam eden Turkcell bu yıl Fransa’da  düzenlenen Next Generation Optical Networking Global Konferansı’nda  dünyanın önde gelen operatörlerini geride bırakarak “En İyi Küresel Optik Servis Sağlayıcı" ödülünü almıştı. Turkcell ayrıca 2016 yılında,  çoklu taşıyıcılar üzerinden açılan süper kanal teknolojisiyle 1Tbps  hız testini gerçekleştiren ilk operatör olmuştu.

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )

    http://www.foreks.com

    http://twitter.com/ForeksTurkey

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.