Samanyolu, Andromeda İle Çarpışacak

Blog Kategori: 

Hubble uzay teleskobu, bilim insanlarının yıllardır tam olarak hesaplayamadıkları önemli bir çarpışmayı tespit etti. Dünya'nın da içinde olduğu Samanyolu, komşusu Andromeda galaksisi ile çarpışacak.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’nın Hubble uzay teleskobunun yaptığı ölçümlere göre içinde yaşadığımız galaksiyi büyük bir çarpışma bekliyor. Zira Güneş Sistemi'nin de içinde bulunduğu Samanyolu galaksisi, komşusu Andromeda galaksisi ile çarpışacak ve her şey yerle bir olacak. Neyse ki bu kehanet, hemen yarın değil de yaklaşık 4 milyar yıl sonra olacak.

Samanyolu ve Andromeda galaksilerinin birbirlerine yaklaştıkları bilim insanları tarafından uzun zamandır biliniyordu. Hatta bu iki galaksi saatte 400 bin kilometre hızla birbirlerine doğru seyrediyorlar. Buna rağmen bilim insanları, bu iki galaksinin birbiriyle çarpışacağını mı yoksa birbirine teğet mi geçeceğini hesaplayamıyordu. Çünkü Andromeda galaksisinin uçuş yönü tam olarak kestirilemiyordu. Neyse ki Hubble uzay teleskobu bu doğrultunun hesaplanmasını sağlayabildi.

"Yeni bir galaksi oluşacak"

ABD'deki Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü'nden (STScl) Sangmo Tony Sohn “Neredeyse yüzyıldır Andromeda ile bizim Samanyolu galaksimiz hakkında yapılan spekülasyonların ardından, önümüzdeki birkaç milyar yıl içinde ne olabileceğine nihayet bir açıklık getirilebildi” diye konuştu.

Gelişme, bilim insanlarında heyecan yarattı. Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü Başkanı Roeland van der Marel “Hubble sayesinde ilk kez Andromeda galaksisinin yatay hareketleri ölçülebildi” diye konuştu. Çarpışma ile iki spiral galaksinin iç içe geçerek tek bir elips galaksiye dönüşeceğini belirten van der Marel, Güneş Sistemi’nin bu yeni galaksi içerisinde bambaşka bir noktaya fırlatılacağını ama yok olmayacağını kaydetti.

© Deutsche Welle Türkçe

DW/ dpa, BD/ EC
http://www.dw.de/dw/article/0,,15992947,00.html

Yeni yorum ekle

Günlükler