Windows 7 ile RAW Fotoğraf Görüntüleme

-A A +A

Blog Kategori: 

Merhabalar. Fotoğrafçılıkla uğraşanları daha da uğraştıran işlerden biri RAW (Ham fotoğraf) işlemedir. Aslında RAW ayrı bir dert sıkıştırılmış (jpg/jpeg) ayrı bir dert. RAW çekseniz boyut olarak devasa boyutlarda (yaklaşık 20-50 MB) ve işlemesi çok uğraştırıyor, daha detaylı programlar gerektiyor falan. JPEG/JPG çekseniz renkler birbirine giriyor, patlamalar çatlamalar vs.. vs.. Aşağı tükürseniz sakal yukarı tükürseniz bıyık misali. Bir ara ben de RAW+JPG çektim ama çok alan kapladığı için vaz geçtim. Çok önemli çekimler yapacaksam RAW+JPG gündelik çekimlerde ise sadece JPG olarak çekim yapıyorum
Konumuz hangi tür çekeceğiniz değil. Konumuz Windows 7'de RAW fotoğrafların nasıl görüntüleneceği. Eğer ki gerekli codec/eklenti/çözümleyici sisteminizde yüklü değilse sizden ek program isteyecektir windows amca. Siz de arama motoruyla cebelleşeceksiniz.
Aslında olay çok basit. Küçük bir codec sizin işinizi kolaylaştıracaktır.
https://www.microsoft.com/tr-tr/download/details.aspx?id=26829 adresinden indireceğiniz (sisteminizin yapısına göre 64 bit veya 32 bit indirme sayfasında seçim yapmayı unutmayınız)  Microsoft Fotoğraf Makinesi Codec Paketi (6.3.9721.0) hem RAW (cr2) fotoğraflarınızı küçük resimler olarak klasörlerde görüntülemenizi, hem de windows fotoğraf görüntüleyici ile görüntülemenizi sağlayacaktır.
Umarım işinize yaramıştır. Kolay gelsin...

İlginizi Çekebilir: 

Fotoğraf Makinesi Nasıl Çalışır?

Kategori: 

Fotoğraf makinesinin nasıl çalıştığını merak mı ediyorsunuz? Çektiğimiz fotoğraflar nasıl işleniyor?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Günlükler

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.