4. Sınıf - İskelet

-A A +A
4. Sınıf - İskelet
İskelet Kemiklerimizin İsimleri

İskelet, kemiklerden oluşan ve vücuda destek sağlayan yapının adıdır.
Kemikler: İskeletimizin parçasıdır. İnsan vücudunda yaklaşık 210 kemik bulunur. Kemikler kan yapımına yardımcı olur ve mineral depo eder.
İnsan iskeleti üç kısımda incelenir:

 

1. Baş iskeleti: Baş iskeletini oluşturan yassı kemikler birbirine çok sıkı biçimde tutunmuştur. Kafatası ve yüz kemiklerinden oluşur. Kafatası kemikleri beyni korur. Alt çene kemiği dışındaki kemikler hareket etmez.

2. Gövde iskeleti: Omurga ve göğüs kafesinden oluşmuştur.

a. Omurga: Omurga, iskelet sisteminin ana direğidir. Baş, kol ve bacaklar omurgaya bağlıdır. Omurga, omur adı verilen kısa kemiklerden oluşmuştur. Omurga içinde omurilik kanalı bulunur. Omurilik kanalı sinir sisteminin bir parçasıdır.

b. Göğüs kafesi: Sırt omurları, kaburgalar ve göğüs kemiğinden oluşmuştur. Göğüs kafesi, akciğerlerimizi ve kalbimizi korur.

3. Üyeler (Kol ve Bacaklar): Kollar ve bacaklar gövde iskeletine birer köprüyle bağlanmıştır. Kolu gövdeye bağlayan kemik köprüye omuz kemeri, bacağı gövdeye bağlayan kemik köprüye kalça kemeri denir.

a. Kol kemikleri: Pazu, dirsek, ön kol, el bilek, tarak ve parmak kemikleridir.

b. Bacak kemikleri: Uyluk, diz kapağı, baldır, kaval, ayak bilek, ayak tarak ve parmak kemikleridir. Kol ve bacakları oluşturan kemiklerin dizilişleri ve sayıları aynıdır.

Kemikler şekillerine göre 3 grupta incelenir.

1. Uzun kemikler: Boyu eninden çok fazla olan kemiklerdir. Kol, bacak, parmak kemikleri örnektir.

2. Kısa kemikler: Omurlar ve bilek kemikleri örnektir.

3. Yassı kemikler: Geniş yüzeyli, kalınlığı az olan kemiklerdir. Kafatası kemikleri, kürek kemikleri, kalça kemikleri, kaburga kemikleri örnektir.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Kitap Gezintisi

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.