Bölüm 1: DNA ve Genetik Kod Ders Notu - Konu Özeti 1

-A A +A
DNA ve Genetik Kod

DNA ve Genetik Kod

Hücre çekirdeğinde, canlının kalıtsal özelliklerini taşıyan birimlerin bir arada olduğu yapı kromozomlardır. Kromozomlar, hücre bölünmesi sırasında oluşan yeni hücreye genetik materyal aktarılmasını sağlar. Kromozomların yapısında bulunan ve hücrenin yaşamsal fonksiyonlarını kontrol eden birim DNA'dır. DNA üzerinde saç rengi, kan grubu gibi belirli kalıtsal özelliklerin taşındığı birimlere gen adı verilir. Genler, canlıların birbirlerinden farklı özelliklere sahip olmasını sağlar. Bu farklılık, genlerde bulunan farklı kodlamalardan gelir. Genlerin farklı dizilimlerdeki kodlarını oluşturan küçük birimlere nükleotit adı verilir. Canlıların kalıtsal bilgisini taşıyan birimler büyükten küçüğe doğru; kromozom, DNA, gen ve nükleotit olarak sıralanabilir.

Kromozomdan -> Nükleotide

Kromozomdan -> Nükleotide

DNA'nın Yapısı ve Nükleotitler

DNA, tüm canlıların yapısında bulunmasına rağmen, yapısı ve İşlevi 1953 yılında çözülebilmiş bir moleküldür. Dört önemli bilim insanı; VVatson, Crick, VVİlkins ve Franklin DNA üzerinde çalışmalar yaparak DNA'nın ikili sarmal denen yapısını ve canlılardaki işlevini ortaya çıkarmışlardır. DNA'nın yapısında, yan yana gelerek DNA zincirini oluşturan küçük birimler nükleotitlerdir. Adenin (A), timin (T), guanin (G) ve sitozin (C veya S) olmak üzere, dört farklı nükleotit çeşidi vardır.

DNA'da Bulunan Nükleotidler

DNA'da Bulunan Nükleotidler

Nükleotitler; fosfat, şeker ve organik bazdan oluşur. Nükleotidin ismi, bulundurduğu organik bazdan gelir. Örneğin; adenin bazı bulunduran nükleotit, adenin nükleotidi olarak adlandırılır.

Nükleotidin Yapısı

Nükleotidin Yapısı

Nükleotitlerin DNA'nın karşılıklı zincirlerinde eşleşmeleri belirli bir kurala bağlıdır. Bir zincirdeki adenin nükleotidi, her zaman karşı zincirdeki timin nükleotidiyle; guanin nükleotidi ise sitozin nükleotidiyle eşleşir.

DNA'nın Kendini Eşlemesi

Hücre bölünmesi sırasında, DNA kendini eşleyerek kopyasını çıkartır. Bu eşleme sırasında da ilk olarak DNA zincirindeki nükleotitler arasındaki bağlar kopar ve DNA'nın iki zinciri bir fermuar gibi açılır. Açılan zincirlerin karşısında yeni zincirlerin oluşabilmesi için, sitoplazmada serbest hâlde bulunan nükleotitler çekirdeğe giriş yaparlar. Açılan zincirlerdeki uygun nükleotitlerle birleşirler ve yeni DNA zincirleri oluşur. Böylece DNA molekülü kopyalanır.

DNA'nın Kendini Eşlemesi

DNA'nın Kendini Eşlemesi

 

Sınav KONUYLA İLGİLİ KAZANIM SORULARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Kaynak: EBA

Görmeniz Tavsiye Edilir
Bu içerikler konuyla bağlantılı/benzer içeriklerdir.

DNA Zincirini Tamamla

Kategori: 

DNA Zincirini Tamamla Flash ile hazırladığım, ilköğretim 8. sınıflar Hücre Bölünmesi ve Kalıtım / DNA ve Genetik Kod konusuna yönelik bir çalışmam. Yorumlarınız çalışmalarımı geliştirmem için önemli, yorumlarınızı esirgemezseniz sevinirim...

DNA Kendini Nasıl Eşler?

DNA Kendini Nasıl Eşler?

Deney/Etkinlik Dersi: 

Deney/Etkinlik Sınıfı: 

Deney/Etkinlik Konusu: 

Deneyin/Etkinliğin Yapılışı: 

DNA modelini inceleyin. Hangi bazlar hangileri ile eşleşmiş? Turuncu ataşın adenin, yeşilin timin, kırmızının guanin ve beyazın da sitozin bazını temsil ettiğini düşünün. Kurdelenin bir tanesine turuncu, yeşil, kırmızı ve beyaz ataşlar sıkıştırın. Diğer kurdeleye adeninin karşısına timin, guaninin karşısına sitozin gelecek şekilde ataşları sıralayın.

DNA Fotoğraflandı

DNA'nın fotoğrafı çekildi. DNA’nın iki zincirden oluşan modeli 1953 yılında kabul edilmişti. Bilim insanları James Watson ve Francis Crick’in sunduğu bu modelin kabul edilmesinnde 59 yıl sonra, 'yaşamın kendisi'ni oluşturan zincirlere ait ilk doğrudan fotoğraf çekildi.

DNA - Delesyon ile Kan Grupları Videosu İndir

DNA Nükleotit Yerleştirme Etkinliği

Etkinliğimizin amacı, DNA nükletitlerinin karşılıklarının öğrenilmesidir. Çift zincirli sarmal yapıda olan DNA'da her zincirdeki nükleotitin diğer zincirde bir karşılığı vardır. Şimdi DNA Nükleotitlerini zincirlerdeki uygun yerlere yerleştiriniz.

8.Sınıf - 2.Ünite: DNA ve Genetik Kod

Kategori: 

DNA ve Genetik Kod

Bu ünitede öğrencilerin; DNA ve genetik kod ile ilişkili kavramları açıklamaları ve aralarındaki ilişkileri keşfetmeleri, kalıtım, mutasyon, modifikasyon, adaptasyon, seçilim, genetik mühendisliği ve biyoteknoloji uygulamalarının farkında olmaları ve olumlu/olumsuz etkilerini tartışmalarına ilişkin bilgi ve beceriler kazanmaları amaçlanmaktadır.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Kitap Gezintisi

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.