Bölüm 3: Basit Makineler - Eğik Düzlem Konu Özeti

-A A +A

Eğik Düzlem

Eğik düzlem, günlük yaşamda çok yerde karşılaşılan bir diğer basit makinedir. Örneğin, yolda giderken belirli yüksekliklere ulaşabilmek için inşa edilmiş yokuşlar birer eğik düzlemdir. Eğik düzlemler, hem kuvvetten kazanç hem de yüksek noktalara ulaşma olanağı sağlar.

Bir yükü belirli bir yüksekliğe çıkarmak için, o yükü kaldırmak gerekir. Yükü taşımak için bir eğik düzlem oluşturulduğunda, yükü kaldırmak yerine eğik düzlem üzerinde itmek, yükü o noktaya çıkarmak için yeterlidir.

Eğik DüzlemEğik Düzlem
Eğik Düzlem

Bir yükü belirli bir yüksekliğe kaldırmak için, yükün ağırlığından dolayı oluşan kuvvet kadar kuvvet uygulamak gerekir. Öte yandan eğik düzlemde, yükü itmek için uygulanan kuvvet yükün ağırlığından dolayı oluşan kuvvetten daha azdır. Bu kuvvet, kullanılan düzlemin eğimi azaldıkça daha da azalır. Düzlemin eğiminin azalması, düzlemin uzunluğunun artmasına neden olur. Diğer bir deyişle, kuvvetten kazanç sağlanırken kuvvetin uygulanması gereken yolun uzunluğu arttığından, yoldan kayıp da artmış olur.

Eğik düzlemlerin birçok örneğini çevremizde görebiliriz. Belirli yüksekliklere çıkmak için yapılmış dik yollar, merdiven kenarlarında tekerlekli araçların çıkabilmesi için yapılan engelli rampaları, kamyonları yük yüklemek için kurulan eğik düzlemler bunlara örnektir.


Kaynak: EBA

Görmeniz Tavsiye Edilir
Bu içerikler konuyla bağlantılı/benzer içeriklerdir.

8.Sınıf - 5.Ünite: Basit Makineler Konu Özetleri

Kategori: 

Günlük hayatımızda, yaptığımız işleri kolaylaştırmak için bir takım araçlar kullanırız. Bir kuvvetin yönünü, büyüklüğünü ya da her ikisini birden değiştirmek için kullandığımız bu araçlara basit makine adı verilir. Basit makineler sayesinde, kuvvetten ya da yoldan kazanç sağlanabilir.

Basit Makineler İçin Şarkı Yazdık - 8.Sınıf Basit Makineler Konusu

Basit Makineler konusundaki bazı kuralların ve kavramların öğretilmesi için Fesupanallah parçasını Basit Makineler için uyarladık. Çok ta güzel oldu...

FESUPANALLAH - BASİT MAKİNELER

Oyun Arkadaşlarım Basit Makineler

Proje Dersi: 

Oyun Arkadaşlarım Basit Makineler

Oyun Arkadaşlarım Basit Makineler adıyla başladığımız projede, öğrencilerin bölgelerinde yetişen fındık bitkisinden yola çıkarak bir fındık kırma makinesi yapmaya karar vermeleri doğrultusunda birbiriyle
uyum içinde çalışan bir basit makineler sistemi yapılmıştır.

Basit Makinalarla Ev Yapalım Animasyonu

Basit makinalar ile ilgili hazırlanmış bir animasyon. Fatih GİZLİGİDER tarafından Türkçe'leştirilmiştir.

Basit Makinalar - Videosu

Laboratuvar ortamında basit makinaların düzeneklerle anlatıldığı video.

Eğik Düzlem

Eğik Düzlem

Deney/Etkinlik Dersi: 

Deney/Etkinlik Sınıfı: 

Deney/Etkinlik Konusu: 

Deneyin/Etkinliğin Yapılışı: 

Tarih öncesi çağlardan beri çeşitli işlerin yapılması için eğik düzlem kullanıldı. Eğik düzlem, günlük hayatta, uygulanan kuvveti azaltarak işlerin yapımını kolaylaştırmayı sağlayan basit makinelerdendir. Yükü belli bir yüksekliğe kaldırmak için kullanılır. Kuvvetten kazanç sağlanırken yoldan kayıp vardır.

Kitap Gezintisi

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.