Güneş Sistemi ve Ötesi:Uzay Bilmecesi - 7.Sınıf

-A A +A

7. Sınıf 8.Ünite: Güneş Sistemi ve Ötesi:Uzay Bilmecesi Konuları

Görmeniz Tavsiye Edilir
Bu içerikler konuyla bağlantılı/benzer içeriklerdir.

7.Sınıf - 1.Ünite: Güneş Sistemi ve Ötesi

Kategori: 

Güneş Sistemi ve Ötesi

Bu ünitede öğrencilerin; Güneş sistemini ve Güneş sisteminde bulunan gök cisimlerini ve birbirleriyle olan ilişkileri tanımaları, teleskobun önemli bir gözlem aracı olması münasebetiyle gök bilimdeki önemini kavramaları ve teknoloji boyutu dikkate alınarak uzay araştırmalarının sağladığı katkılar hakkında bilgi ve beceriler kazanmaları; uzay kirliliğinin sebeplerini tartışmaları; Türk-İslam bilim insanlarının uzay araştırmalarına yaptıkları katkıları anlamaları; yıldız, yıldız çeşitleri, takımyıldızlar, galaksileri tanımaları hedeflenmektedir.

Bölüm 2: Güneş Sistemi Ötesi: Gök Cisimleri Ders Notu 1

Kategori: 

Gök Cisimleri

Yıldızlar

Yıldızlar arasındaki boşlukta bulunan toz ve gazın birlikte oluşturduğu devasa buluta bulutsu (nebula) adı verilir. Bulutsular, patlayan yıldızlardan saçılan maddeyi içinde barındırır ve koşullar sağlandığında bu maddelerden yeni yıldızlar oluşur.

Gök Cisimlerini Tanıyalım

Kategori: 

Gökyüzüne baktığımızda farklı özellikte birçok cisim görünür. Uzaydaki bu cisimlere gök cismi adı verilir. Yıldızlar, gezegenler, uydular, meteorlar ve kuyruklu yıldızların her biri gök cismidir.

Dünya'nın Evrendeki Yeri Etkinliği

Bu etkinliğimizde amaç; Dünya'nın evrendeki yerinin kavranmasıdır. Büyüklüklerini dikkate alarak verilen ifadeleri doğru yerlere sürükleyip bırakarak Dünya'nın evrendeki adresini tamamlayınız.

Bulutsular (Nebula) ve Türleri Diyalog Kartları Etkinliği

Bu etkinlikte amaç, bulutsuların (nebula) türlerinin ve isimlerinin kavratılmasıdır. Kartların ön yüzünde verilen görsele göre bulutsunun türünü ve adını tahmin etmeye çalışınız.

*Fotoğraflar ve açıklamalar Bilim Çocuk Dergisinin ekinden alınmıştır.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Kitap Gezintisi

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.