Almanlar'dan Güneş Enerjisi Dersi

-A A +A

Blog Kategori: 

Darısı artık ülkemizin başına diyelim. Rüzgarıyla, dalgasıyla, güneşiyle, akarsuyuyla eşsiz bir yenilenebilir enerji kaynağı ülkesi olan ülkemizde maalesef bu alanda yapılan yatırımlar kesinlikle yetersiz. Hala nükleer enerji için el kol sıvama derdindeyiz. Almanya'dan örnek bir sistem.

Almanya yeni yaptığı sistemle güneş enerjisi rekoru kırdı.
Yenilenebilir enerjilere yaptığı yatırımlar sonucunda Almanya güneş santrallerinden 20 nükleer santrale eşdeğer elektrik üretti, dünya rekoruna imza attı. Alman hükümeti, Japonya'daki Fukuşima Dayiçi felaketi sonrasında nükleer enerjiye bağımlılığını azaltma yönünde adımlar attı, bazı santralleri kapattı. Kalan 9 santral, 2022'ye kadar kapatılacak. Bu yüzden de Almanya'nın ihtiyacını karşılaması için yenilenebilir enerjiye yönelik yatırımlar hız kazandı. Bu yatırımlar sonucunda Almanya, güneş enerjisi üretiminde rekor kırdı. Güneş santrallerinden, güneşin en yüksek olduğu öğle zamanında, saatte 22 gigawatt elektrik üretildi. Bu miktar, 20 nükleer santralden elde edilecek elektrik enerjisine eşdeğer ve dünyada saat başına üretilen en yüksek güneş kaynaklı enerji. Üstelik bu miktar, ekonomi devi ülkenin, hafta içi enerji ihtiyacının üçte birini de karşılamaya yetiyor. Almanya güneş enerjisi alanında dünyanın önde gelen ülkelerinden. Dünyadaki güneş enerjisi santrallerinin yarısı Almanya'da..

Elektriğin beşte birini bu yenilenebilir kaynaktan karşılanıyor. Ülkede, geleneksel sistemlere göre, oldukça maliyetli olan güneşten enerji üretimine büyük teşvikler sağlanıyor. Ancak, güneş paneli üreten Alman şirketlerin başı Çinlilerle dertte. Çünkü Çin şirketleri ürettikleri güneş panellerini ucuza satıyor ve Alman şirketlerini piyasada zorluyor.

TRT

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.