Ders 1.H5P Tanıtımı - Web 2.0 Araçları ile Etkileşimli İçerikler Oluşturma

-A A +A

Doküman Kategori: 

WEB 2.0 ARAÇLARI ve ETKİLEŞİMLİ İÇERİKLER OLUŞTURMA

2020 yılında covid-19 pandemisi nedeniyle yüz yüze yapılan eğitim her kademede ve hemen hemen bütün ülkelerde sekteye uğradı. Bu durumun ne zaman normale döneceğini de kimse bilmiyor.

Öğretmen arkadaşlarımızın en büyük sıkıntılarından birisi de öğrencilerine yönelik hazırlayabilecekleri interaktif içerikler. Öğretmen arkadaşlar dışarıdan baktığında bu işlerin çok zor olduğunu düşünseler de işe başlayınca ne kadar kolay olduğunu anlayacaklardır.

Bu konuda kendim bildiğim kadarıyla interaktif içeriklerin nasıl oluşturulacağını ve hangi tür interaktif içeriklerin oluşturulabileceğini sizlerle paylaşmaya çalışacağım. İlgilenen kişilere faydalı olacağını düşünüyorum.

Hedefim sizlere 10’dan fazla interaktif içerik oluşturucu hakkında bilgiler vermek. İlk olarak –çok bilinmese de- severek kullandığım ve içerik ürettiğim H5P ile başlıyorum.

A.    H5P

H5P Hakkında?

H5P, HTML5 Paketinin bir kısaltmasıdır ve herkesin etkileşimli HTML5 içeriği oluşturmasını, paylaşmasını ve yeniden kullanmasını kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Etkileşimli videolar, etkileşimli sunumlar, sınavlar, etkileşimli zaman çizelgeleri ve daha fazlası. H5P.org'da H5P kullanılarak geliştirilmiş ve paylaşılmıştır.

H5P.org, H5P kitaplıklarının, uygulamalarının ve içerik türlerinin paylaşılabileceği topluluk web sitesidir. H5P uygulamaları ve içerik türleri tüm H5P uyumlu web sitelerinde aynı şekilde çalışır.

H5P ile bugün itibariyle 46 farklı türde etkileşimli içerik oluşturabilmeniz mümkündür. Bu sayı gün geçtikçe artmakta ve daha işlevsel hale gelmektedir.

H5P’yi Nasıl Kullanabilirim?

Şu anda bildiğim kadarıyla ücretsiz olarak; Drupal, WordPress  ve Moodle için olmak üzere üç platforma entegrasyonu mevcuttur.

Eğer ki drupal, wordpress veya moodle bir internet siteniz varsa h5p’yi eklenti olarak kurabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunların haricinde h5p’nin Canvas, Brightspace ve Blackboard gibi sistemler ile de entegrasyonu mevcuttur. Bu platformlarda kullanmanızın avantajı öğrencilerin vermiş olduğu cevapları ve aldıkları sonuçları takip edebilmenizdir.

İnternet siteniz yoksa da sorun değil. H5P.com sitesi size tüm h5p kütüphanelerini kullanabileceğiniz 30 günlük bir deneme süresi veriyor. Tabi süre sonunda ücretli tarifeye geçiş yapmanız istenecektir. Ya da h5p.org sitesinden tamamen ücretsiz bir şekilde belirli içerik türleri için faydalanabilirsiniz.

Saydığımız platformlar harici bir siteniz varsa da h5p.org veya diğer kaynaklarda hazırladığınız h5p içeriklerini embed kodu ile sitenizde paylaşabilir, kullanabilirsiniz.

 

Benzer Icerikler: 

Okullara Standart Web Sitesi Geliyor

MEB Tabuları yıkmaya başladı. Sitelerde ve projelerde ASP ve Microsoft tabanlı diretmelerden yavaş yavaş vazgeçmeye başlayan Milli Eğitim Bakanlığı, en büyük atılımını standart okul web siteleri ile yaptı. Artık tüm okullarda standart tema ve yönetim paneline sahip web sitesi bulunacak. Her okulun görünümü aynı sadece içerik ve adresler farklı olacak. Bedava olan bu okul web (internet) siteleri 31 Aralık 2012 tarihine kadar tamamlanacak. Bu konuda ne gibi kısıtlamalar ve sınırlamalar olacağını ilerleyen zamanlarda paylaşacağım, bilenler yorum olarak yazabilirler...

Web 2.0 Araçları

Kategori: 

H5P, WORDWALL, Kids Academy, Animoto, Storybird, Quizlet’s, ThingLink, Prezi, ClassDojo, Edmodo, Scratch, Memrise, Duolingo, Schoology, Quizizz, Quizlet, Photomath, Seesaw, Zoom, Google Classroom, Kahoot, LearningApps, Crossword Labs, Storyboard That, AnswerGarden, hihaho, Mind Map Free, lino, tricider, Incredibox, Emaze

Etiketler: 

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.