Güneşi İzleyen Aynalar

-A A +A

Blog Kategori: 

Gemosolar Güneş Enerji Santrali - 1

Fotoğraf -1

Fotoğrafta gördüğünüz görüntü İspanya'dan. Boğa güreşi arenasına benziyor değil mi? Eğer böyle düşünüyorsanız yanıldınız :) Fotoğraftaki görüntü bir Güneş enerji santraline ait. Bu santral İspanya'da bulunuyor. Gemasolar Güneş Enerji Santrali.

Fotoğraf 2: Gemasolar Güneş Enerji Santrali

Fotoğraf 2: Gemasolar Güneş Enerji Santrali

İspanya’daki dünyanın ilk büyük ölçekli termal güneş enerjisi santrali Gemasolar. (Görüntüler Google Earth programından alınmıştır.) Santralde kurulu 2650 ayna güneş ışınlarını 140 metre yüksekliğindeki güç kulesinin üzerindeki alıcılara odaklıyor.

Fotoğraf 3: Gemasolar Güneş Enerji Santrali

Fotoğraf 3: Gemasolar Güneş Enerji Santrali

Aynalar enerji verimliliğini artıracak şekilde Güneş’in hareketine göre yön değiştirebiliyor. Güneş enerjisi tuz eriyiklerinin yani sıvı haldeki tuz bileşiklerinin ısıtılmasında kullanılıyor. Isınan erimiş haldeki tuz sıcaklığını yaklaşık 15 saat boyunca koruyabiliyor. Yani termal güneş enerjisi santrallerinde güneş enerjisi kısa süreliğine de olsa depolanabiliyor. Böylece güneş ışınlarının yeterli olmadığı durumlarda da elektrik güç üretmek mümkün oluyor. Gemasolar termal güneş enerjisi santralinde yıllık toplam 6500 saat boyunca elektrik güç üretilebiliyor. Bu diğer yenilenebilir enerji türlerinin kullanıldığı sistemlerdekinden yaklaşık 3 kat daha uzun bir süre.

Google Map'te gezinirken Gemasolar'ın yakınında bir başka bölge daha dikkatimi çekti. Memleketten alışkanlık görüntüyü sera sandım :D Ama yaklaştıkça daha teknolojik bir bölge olduğu anlaşıldı. Başka bir Güneş enerji santrali. Termosolar Palma der Rio...

Fotoğraf 4: Termosolar Palma del Río Güneş Enerji Santrali

Fotoğraf 4: Termosolar Palma del Río Güneş Enerji Santrali

Enerji tüketimimizin gün geçtikçe arttığı, alternatif enerji ve yenilenebilir enerji kaynaklarına çok ihtiyacımız olduğu çağımızda bu denli santrallerin çoğalması temennisiyle...


Kaynaklar:
TÜBİTAK, Bilim ve Teknik Dergisi, Ağustos / 2015, Sayı: 573, Sayfa: 16
https://www.google.com/maps/place/GEMASOLAR/@37.561078,-5.333738,649m/data=!3m2!1e3!4b1!4m5!3m4!1s0xd12c0de511e9fbb:0x1527431768917882!8m2!3d37.561078!4d-5.331544

https://www.google.com/maps/place/Termosolar+Palma+del+R%C3%ADo/@37.648488,-5.251464,648m/data=!3m2!1e3!4b1!4m5!3m4!1s0xd12c5a069c260cf:0x943f59f4a83dc4a0!8m2!3d37.648488!4d-5.24927

İlginizi Çekebilir: 

Almanlar'dan Güneş Enerjisi Dersi

Darısı artık ülkemizin başına diyelim. Rüzgarıyla, dalgasıyla, güneşiyle, akarsuyuyla eşsiz bir yenilenebilir enerji kaynağı ülkesi olan ülkemizde maalesef bu alanda yapılan yatırımlar kesinlikle yetersiz. Hala nükleer enerji için el kol sıvama derdindeyiz. Almanya'dan örnek bir sistem.

Güneş Enerjisinden Elektrik Enerjisi Elde Etmek

Proje Dersi: 

Güneş Enerjisinden Elektrik Enerjisi Elde Etmek

Güneş enerjisi elde etme hakkında ön araştırma yapıldıktan sonra gerekli malzemeler temin edilir. Karton ve el işi kâğıtları yardımıyla bir maket ev yapılarak üzerine güneş panelleri yerleştirilir. Güneş panellerindeki bağlantı kabloları şarjlı pillerin duyularına bağlanır. Şarjlı piller evin arkasına monte edilir.

Alternatif Enerji Arayışları

Enerji ihtiyacının sürekli artmasına karşılık, fosil yakıtların gittikçe azaldığı günümüzde yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Petrol ve doğalgaz gibi fosil yakıt rezervlerinin yetersizliği nedeniyle kömür ülkemiz açısından özel bir öneme sahiptir. Kurulu termik santrallerde özellikle düşük kalorili kömürler kullanılmaktadır.

Elektrik Enerjisi Nasıl Üretilir?

Elektrik Enerjisi Nasıl Üretilir?

Deney/Etkinlik Dersi: 

Deney/Etkinlik Sınıfı: 

Deney/Etkinlik Konusu: 

Deneyin/Etkinliğin Yapılışı: 

Elektrik jeneratörü, mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren bir cihazdır. Buradaki işlem elektrik ve manyetizma arasındaki ilişkiye dayanır. Bir manyetik alan içinde bir tel ya da elektrik ileten herhangi bir iletken hareket ettiği zaman telde elektrik akımı oluşur. Elektrik kullanım endüstrisinde kullanılan büyük jeneratörler, durgun bir iletkene sahiptir. Dönen bir şaftın ucuna eklenmiş olan bir mıknatıs, durgun bir iletken halka içine yerleştirilir.

Çukur Aynada Görüntü ve Özellikleri Animasyonu

Çukur Aynada Görüntü ve Özellikleri Animasyonum.

Ayna Nedir? Nasıl Yapılır? Çeşitleri Nelerdir?

Kategori: 

Ayna Nedir?

Enerji Kaynakları ve Geri Dönüşüm

Kategori: 

Teknolojinin gelişmesine paralel olarak enerji ihtiyacımız da artış göstermektedir. Bu sebeple alternatif, yeni enerji kaynakları arayışına girildi. Kullandığımız enerji kaynaklarını yenilenebilir enerji kaynağı ve yenilenemez enerji kaynağı olarak sınıflandırabiliriz.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.