Hareketi 3 Kare Fotoğrafladık

-A A +A

Bilim Genç sitesi her ay fotoğraf köşesinde bir konu belirliyor. Bu konuyla ilgili üyeler fotoğraflar gönderiyor ve ay sonunda bu fotoğraflardan en beğenilenler sitede yayınlanıyor. Seçkiye giren üyelere ise bilim teknik yayınlarından çeşitli kitaplar hediye olarak gönderiliyor.

Ben de amatör+ bir fotoğrafçı olduğum için bu köşeyi severek takip ediyor ve arşivimdeki fotoğraflardan konulara uygun olan 3-5 tanesini yüklüyorum. Aynı zamanda yüklediğimiz her fotoğraf bilim genç sitesinde bir arşiv dosyası olması açısından da sevindirici.

Şubat 2019'un konusu "Hareketi Fotoğraflayabilir misiniz?" idi. Konuya gönderdiğim fotoğraflar arasından 3 tanesi seçkiye girdi. Bilim Genç ailesine teşekkür ediyorum :) Kitaplarımı da sabırsızlıkla bekliyorum tabii ki :D Umarım elimde olmayan kitaplardan gönderirler ;)

Kızıl Şahin (Özgürlük)

Kızıl Şahin (Özgürlük)

Okul çıkışı objektifime takılan direğin üstündeki Kızıl Şahin, sırtı dönük olarak duruyordu. Kafasını çevirip "ne var, derdin ne" der gibi baktı baktı sonrasında da gökyüzünde süzülüp gitti. Canon 550D + Canon 55-250mm lens ile çektiğim fotoğraf.

Şelale (Biraz Yaprak, Biraz Yosun)

Şelale (Biraz Kuru Yaprak, Biraz Yosun)

Yukarıdaki şelale fotoğraf ise okul'un bahar ve yaz sezonu hemen her gün kelebek gözlemi için, kışın ve sonbaharda da uzun pozlama için gittiğim bir dere yatağından. Köydekilerin tabiri ile "Dineğin Dere". Neden böyle demişler onu da öğrendim; burası hemen herkes için (yolcu, çoban, vs...) kullanılan bir dinlenme yeri olduğu için bu adı almış. Burada ki çınar ağaçları ve çağlak ise tam bir huzur ortamı sağlıyor insana. Seviyorum burayı :) Bu fotoğrafta Canon 550D + CPL Filtre + Canon 18-55 mm kullanıldı.

Günebakan (Hareketin Hareketi)

Günebakan (Hareketin Hareketi)

Bu günebakanlar kelebek gözlemi dönüşü arabadan çektiğim günebakanlar. Rüzgar varmış gibi bir görüntü olsa da aslında onlar durağan, hareketli olan bendim :) Canon 550D + Canon 55-250mm ile çekildi.

Siz de http://bilimgenc.tubitak.gov.tr/user/register adresinden siteye üye olup fotoğraflarınızı yükleyebilir, projelerinizi paylaşabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir: 

Fotoğraf Makinesi Nasıl Çalışır?

Kategori: 

Fotoğraf makinesinin nasıl çalıştığını merak mı ediyorsunuz? Çektiğimiz fotoğraflar nasıl işleniyor?

Fotoğraf, Gerçeklik ve Gerçeğin Temsili Konu Anlatımı

Fotoğraf, Gerçeklik ve Gerçeğin Temsili konusu incelenecektir.

https://www.youtube.com/watch?v=oUL0yQwg2t8

Windows 7 ile RAW Fotoğraf Görüntüleme

Merhabalar. Fotoğrafçılıkla uğraşanları daha da uğraştıran işlerden biri RAW (Ham fotoğraf) işlemedir. Aslında RAW ayrı bir dert sıkıştırılmış (jpg/jpeg) ayrı bir dert. RAW çekseniz boyut olarak devasa boyutlarda (yaklaşık 20-50 MB) ve işlemesi çok uğraştırıyor, daha detaylı programlar gerektiyor falan. JPEG/JPG çekseniz renkler birbirine giriyor, patlamalar çatlamalar vs.. vs.. Aşağı tükürseniz sakal yukarı tükürseniz bıyık misali. Bir ara ben de RAW+JPG çektim ama çok alan kapladığı için vaz geçtim.

Bölüm 2: İnsan ve Çevre İlişkisi

Kategori: 

İnsan ve Çevre İlişkisi

İnsan Kaynaklı Çevre Sorunları

İnsanlar yaşamlarını sürdürmek için gerekli olan kaynakları bulundukları çevreden sağlarlar. Son zamanlardaki hızlı nüfus artışı ile birlikte bu kaynaklar ihtiyaçları karşılayamaz hâle gelmiştir. Bu nedenle insanlar ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli faaliyetlerde bulunmaya başlamışlardır.

Bu faaliyetlerin başında;

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.