Bölüm 3: Madde Döngüleri (Oksijen ve Azot Döngüsü) - Enerji Dönüşümleri ve Çevre Bilimi

-A A +A

Madde Dönüleri ve Çevre Sorunları (Oksijen ve Azot Döngüsü)

Oksijen Döngüsü

Oksijen, canlıların hayatlarını sürdürebilmeleri için mutlaka gerekli olan bir gazdır.  ​Oksijen solunumda, yanma reaksiyonlarında yoğun olarak tüketilir. ​Havadaki oksijenin temel kaynağı fotosentezdir. ​Atmosferde % 21 oranında oksijen bulunur.

Fotosentez ve Oksijen Döngüsü

Fotosentez ve Oksijen Döngüsü

Oksijen döngüsü, karbon döngüsünün tersidir. Solunum ve yanma reaksiyonları ile tüketilen oksijen nedeniyle atmosferdeki oranı azalır. Ancak üretici canlıların fotosentez yapması sonucu oksijen miktarı dengelenir.

Fotosentez-Solunum ve Oksijen Döngüsü

Fotosentez-Solunum ve Oksijen Döngüsü

Bu nedenle ağaçları ve ormanları korumak ve sayılarını artırmak atmosferdeki oksijen oranının korunması açısından oldukça önemlidir.

Azot Döngüsü

Azot canlılar için çok önemli bir maddedir. Canlıların yapısında bulunan nükleik asitlerde, hormon ve vitaminlerin yapısında azot elementi bulunur. Bir canlının büyüyüp gelişebilmesi için azota ihtiyacı vardır.

​Atmosferin %78’i azot gazından oluşmasına rağmen bitkiler hayvanlar ve insanlar havadaki serbest azotu doğrudan kullanamazlar. Bitkiler, azotu topraktan hayvanlar ise bitkisel besinlerden alırlar. Havadaki azot şimşek ve yıldırım sonucunda azotlu bileşiklere dönüşerek toprağın yapısına geçer. Toprağın yapısındaki azotlu bileşikler besinlerin yapısına, besin zinciri ile de tüketicilerin yapısına geçer.

Madde Döngüleri - Azot Döngüsü
Madde Döngüleri - Azot Döngüsü

Baklagiller köklerinde yaşayan azot tutucu bakterilerin kullanarak havadaki azotu bileşiklerine dönüştürür. Bu bileşikleri protein yapımında kullanılır. Baklagillerle beslenen tüketiciler proteinleri almış olurlar.

​Canlılar öldüklerinde, yapılarında bulunan azotlu bileşikler ayrıştırıcı canlılar tarafından ayrıştırılır ve bir kısmının toprağa, bir kısmının havaya karışması sağlanır. 

​Bu şekilde devam eden olaylar zinciri ile doğadaki azot miktarının sabit kalması sağlanmış olur.

​Bilinçsizce kullanılan gübreler, fosil yakıtlarından çıkan gazlar, orman yangınları ve şehirleşme gibi doğal ve beşerî olaylar azot döngüsünü olumsuz etkiler.

Sınav KONUYLA İLGİLİ SORULARA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ
AZOT DÖNGÜSÜ ANİMASYONU

Kaynaklar:
1) Okulistik
2) Bilim ve Teknik Dergisi - Bilgi Paketleri

Görmeniz Tavsiye Edilir
Bu içerikler konuyla bağlantılı/benzer içeriklerdir.

Bölüm 1: Besin Zinciri ve Enerji Akışı - Enerji Dönüşümleri ve Çevre Bilimi

Kategori: 

Canlılar, yaşamsal faaliyetleri için ihtiyaç duydukları enerjiyi besinlerden alırlar. Ancak bitkiler, bazı bakteriler, su yosunları ve algler en büyük enerji kaynağı olan güneş enerjisini kullanarak kendi besinlerini üretirler. Kendi besinini üreten canlılara üretici denir.

Bölüm 2: Enerji Dönüşümleri (Fotosentez ve Solunum)

Kategori: 

Yeryüzündeki yaşamın en önemli kaynaklarından biri enerji kaynağımız güneştir. Bilinen hiçbir canlı, güneş enerjisini doğrudan kullanamaz ya da depolayamaz. Bundan dolayı, canlıların bu enerjiyi bir başka enerji türüne dönüştürmesi gerekir. Yeşil bitkiler, algler ve bazı bakteriler (siyanobakteriler) ile bazı plankton türleri (fitoplanktonlar) fotosentez yaparak bu dönüşümü sağlayabilir. Fotosentez olayında çevreden karbondioksit ve su alınır.

Bölüm 3: Madde Döngüleri (Su ve Karbon Döngüsü) - Enerji Dönüşümleri ve Çevre Bilimi

Kategori: 

Canlılık faaliyetleri sonucunda çeşitli şekillerde madde ve enerji aktarımı gerçekleşir. Bu enerji ve madde aktarımı devamlıdır. Canlılar ve cansızlar arasında karşılıklı etkileşimlerin sürekli olması ve madde alışverişi doğada bir çeşit döngünün oluşmasına neden olmaktadır. Doğadaki madde miktarı sınırlıdır.

Bölüm 3: Madde Dönüleri ve Çevre Sorunları (Ozon Tabakası) Konu Özeti - Enerji Dönüşümleri ve Çevre Bilimi

Kategori: 

Ozon (O3) üç adet oksijen atomundan oluşan şeffaf bir gazdır. Ozon tabakası stratosferin üst kısmında bulunan tabakadır. Bu tabaka Güneş’ten gelen zararlı ultraviyole ışınlarını tutar.

Bölüm 4: Sürdürülebilir Kalkınma Konu Özeti - Enerji Dönüşümleri ve Çevre Bilimi

Kategori: 

Sanayide ve teknolojide yaşanan bu gelişmelerin, gelecek nesillerin de aynı imkânlardan faydalanabilmesi için, sosyal yaşantımıza, doğal kaynaklara ve doğal çevreye zarar vermeden gerçekleştirilmesini sağlamaya sürdürülebilir kalkınma denir.

Azot Döngüsü Animasyonu

Azot Döngüsü Animasyonu

Su Döngüsü ve Küresel Isınma Animasyonu

Orman Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan su döngüsü ve küresel ısınma animasyonu...

Derslerde de kullanılabilecek bir animasyon, tavsiye ederim.

Kaptaki Su Döngüsü

Kaptaki Su Döngüsü

Deney/Etkinlik Dersi: 

Deney/Etkinlik Sınıfı: 

Deneyin/Etkinliğin Yapılışı: 

Büyük kabın içine kaynar suyu dökün.

Su Döngüsü Animasyonu - Yağmur Oluşumu

Su döngüsünün gösterildiği bir animasyon. Yağmurun oluşumu, buharlaşma, solunum.

Kitap Gezintisi

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.