Bölüm 1: Biyoçeşitlilik

-A A +A

Biyoçeşitlilik

Bir bölgede var olan canlı türlerinin çeşitliliği ve toplam sayısı, o bölgedeki biyolojik çeşitliliği, yani kısaca biyoçeşitliliği ifade eder. Dünyamızdaki çeşitli ekosistemlerin devamlılığını sağlayan temel dayanaklardan biri de biyolojik çeşitliliktir. Biz insanlar başta olmak üzere tüm canlıların gıda ve benzeri temel ihtiyaçlarını karşıladığı en temel canlı kaynak, biyolojik çeşitlilik yani dünyamızın zenginliğidir.

Biyoçeşitliliğin Faydaları

Biyolojik çeşitliliğin doğrudan ya da dolaylı olarak birçok yararı vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Bitkiler fotosentez yaparak doğada oksijen ile karbon arasındaki dengeyi kurar.
  • Bazı bitki türleri sayesinde insanoğlunun besin, ilaç, kereste ve iplik gibi ihtiyaçları karşılanır.
  • Doğada bulunan mantarlar gibi bazı ayrıştırıcılar sayesinde canlı atıkları ve canlıların ölü bedenleri ayrıştırılarak doğadaki madde döngüsü devam eder.
  • Hayvansal gıdalar günlük beslenmemizde en önemli protein kaynaklarını oluşturur.
  • Başta hayvanlar olmak üzere birçok canlı türü, çeşitli tıbbi ve biyolojik araştırmada kullanılır. Böylece bu canlılar ile önemli hastalıklara çareler aranır.

Ülkemizde Biyoçeşitliliği Sağlayan Faktörler

Ülkemiz sahip olduğu binlerce hayvan ve bitki türü ile dünyadaki biyolojik çeşitlilik açısından zengin ülkelerden biridir. Örneğin ülkemizde yaklaşık olarak 12 000 bitki türü vardır ve bunlardan 3000 kadarı ülkemize özgüdür. Benzer bir durum hayvanlar için de geçerlidir. Örneğin, Sivas kangal köpeği, ters lale, Ankara çiğdemi, Kars çoban köpeği, Van ve Ankara
kedileri doğal yaşam alanları ülkemiz olan canlılardır.

Ülkemizin sahip olduğu biyolojik çeşitliliğin çeşitli nedenleri vardır. Ülkemizin Asya ile Avrupa kıtaları arasında ve etrafının denizlerle çevrili olmasından dolayı yani ülkemizin coğrafi konumu sayesinde birçok canlı ülkemizde yaşamaktadır. Çeşitli yüksekliklerdeki dağları, ovaları, yaylaları, gölleri, akarsuları yani çeşitli yeryüzü şekilleri ile birçok canlıya barınma alanı sağlamıştır. Bunların dışında ülkemizin farklı bölgelerinde farklı iklim türlerinin görülmesi çok farklı canlıların yaşamasına imkân sağlamıştır. Ayrıca ülkemizin birçok kuşun ve bazı deniz canlılarının göç yolları üzerinde bulunması da biyolojik çeşitliliği arttıran bir başka etken olmuştur.

Kangal Köpeği - Sivas
Kangal Köpeği - Sivas

Ters Lale - Hakkari
Ters Lale - Hakkari

Biyoçeşitliliği Korumak İçin Neler Yapılmalı?

Dünyamızda sayısız canlı türü yaşamaktadır. Biyolojik çeşitliliği oluşturan bu canlılar çeşitli nedenlerle yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Örneğin ülkemizde yaşayan göl lalesi, Akdeniz foku ve kelaynak gibi bazı türlerin nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Yaşadığımız dünyamızı güzelleştiren biyolojik zenginliğimizi nasıl koruyacağımızı şu şekilde listeleyebiliriz:
• Hayvanların bilinçsiz avlanmasına karşı kampanyalar ve çalıştaylar düzenlenmelidir. Ayrıca halkı bu konuda bilinçlendirmek için çalışmalar yapılmalıdır.
• Nesli tehlike altında olan canlıların doğal yaşam alanları koruma altına alınmalı ve bunun için gerekli yasal çalışmalar yapılmalıdır.
• Canlıların doğal yaşam alanlarından orman ve su kaynakları yasalarla koruma altına alınmalıdır.
• Çevreye ve dolayısıyla canlılara zararı olan tarım ilaçları, deterjanlar, yapay gübre ve çeşitli kimyasalların kullanımları ve olası zararları hakkında insanlar bilinçlendirilmelidir.
• Bunların dışında başta Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan UNEP programına ve 1992 yılında Rio’da düzenlenen zirvede ülkemizce de imzalanan Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi gibi uluslararası antlaşmalara destek verilmeli ve ilgili düzenlemelerin yapılması için yasal çalışmalar yapılmalıdır.

Ters Lale
Ters Lale

Akdeniz Foku
Akdeniz Foku

Kelaynak Kuşu
Akdeniz Foku

Sınav KONUYLA İLGİLİ SORULARA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Kaynak: EBA

Görmeniz Tavsiye Edilir
Bu içerikler konuyla bağlantılı/benzer içeriklerdir.

Nesli Tükenmekte Olan Karakulak Şehre İndi

Karakulak Kedi

Muğla’nın Datça İlçesi’ne bağlı Karaköy Mahallesi’nde, yabani bir kedi türü olan karakulak, şehre indi.

5. Sınıf - Canlılar Dünyasını Gezelim, Tanıyalım

Kategori: 

5. Sınıf Canlılar Dünyasını Gezelim, Tanıyalım Ünitesi Kazanımlar, Ünite Özeti

5. Sınıf - Canlılar Dünyasını Gezelim, Tanıyalım Ünite Özeti

Kategori: 

Bitkilerin ve diğer kendi besinini kendi yapan organizmaların besine dönüştürdükleri enerjinin organizmadan organizmaya geçişini dile getiren besin zinciri, en yalın biçimiyle bir bitki, bir otçul hayvan ve bir etçil hayvandan oluşan bir dizi olarak düşünülebilir. Zincirin her öğesi bir halkayı simgeler ve üretici (bitkiler) ya da tüketici (hayvanlar) sınıflarına ayrılır. Bitkilerle beslenen otçullar birincil, bunları yiyerek beslenen etçillerse ikincil tüketici diye adlandırılır.

Canlıların Sınıflandırılması Oyunu Oyna

Kategori: 

Canlıların Sınıflandırılması Oyunu Oyna. Canlıların sınıflandırılmasıyla ilgili güzel bir oyun.

Canlı Türleri Eşleştirme Etkinliği (Fotoğraftaki canlıları sınıflarına göre taşıyınız)

5.Sınıflarda canlıların sınıflandırılması konusu için hazırladığımız etkinlik.

Ülkemizde 2221 Bitki Türü Tehdit Altında

Ülkemiz biyoçeşitlilik açısından çok zengin bir ülke olmasına karşılık çeşitli sebeplerden dolayı bu biyolojik çeşitliliğimizi yavaş yavaş kaybetmekteyiz. Bugün itibariyle ülkemizde nesli tehdit altında olan tam 2221 bitki türü bulunmaktadır.

Kitap Gezintisi

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.