Neden Yıldızlar Gece Yanıp Sönüyormuş Gibi Görünür?

-A A +A

Şehrin ışığından uzak bir yerde, açık havada başımızı göğe kaldırdığımızda çok sayıda yıldızı görmemiz mümkündür. Ama dikkat ettiyseniz yıldızlar sanki dalgalı bir şekilde yanıyormuş gibi görünür. Yani yanıp sönüyormuş gibi görünür. Acaba gerçektende yıldızların ışıkları yanıp söner mi?

Geceleyin gökyüzüne baktığımızda yıldızların yanıp sönüyormuş gibi görünmesinin sebebi aslında atmosferimizdir. Çok uzaklardan gelen yıldızların ışığı atmosferimizden geçerken sıcaklık değişiminden ve ortam değişiminden dolayı kırılır. Bu da yeryüzünden bakıldığında yıldızın ışığının yanıp sönüyormuş gibi görünmesine neden olur. Uzay boşluğundan bakma gibi bir imkanımız olmuş olsa yıldızların ışığı hep sabit olarak gelirdi.

Güneş, Ay ve Güneş Sistemi’ndeki diğer gezegenler için bu durum söz konusu değildir. Çünkü yıldızlar Güneş, Ay ve Güneş Sistemi'ndeki diğer gezegenlerle kıyaslandığında bizden çok uzaktadırlar. Bu nedenle yıldızlardan gelen ışınlar aynı doğrultudaki tek bir ışık demeti (noktasal ışık kaynağı) gibidir. Gezegenler ise yıldızlardan çok daha küçük gökcisimleri olmalarına rağmen, Dünya’ya yıldızlara göre çok daha yakındırlar. Bu nedenle gökyüzünde dairesel görünürler. Bu gökcisimlerinden gelen farklı yöndeki ışın demetleri atmosferde farklı oranlarda yön değiştirir ve hepsi birlikte algılandıklarında birbirlerini dengeler. Dolayısıyla gezegenler gökyüzünde sürekli olarak parlak görünür.

Benzer İçerik

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Kitap Gezintisi

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.