Renkler Ne Anlatır? Renklerin Dili

-A A +A

Çevrenize biraz daha dikkatli bakın. Okul giysileriniz ne renk? Anneniz en çok hangi rengi sever? Neden bazı yerlerde hep benzer renkler kullanılıyor, hiç merak ettiniz mi? Çünkü renklerin dili vardır. Şaşırdınız mı? Hadi renklerin dilini birlikte anlamaya çalışalım.

Kahverengi

Toprağın ve doğallığın rengidir. Ciddiyet, dayanıklılık, sadelik, dostluk ve metanetin simgesidir. Toprağın rengi olduğu için , kaybolmanın ve saklanmanın da rengidir. Aynı zamanda teklifsiz, rahat bir renk olarak kabul edilir. Bej gibi açık tonları ferahlığı, açık yürekliliği ve samimiyeti tanımlar. Kahverengi giyen ve seven kişiler dikkat çekmezler. Özel bir çevrede kendilerini rahat hissederler. Psikolojik rahatlık onlar için önemlidir. Bağımsız yaşamayı severler. Makul, tutarlı ve sabırlıdırlar. 1940'lardan bu yana Avusturalya'da üç parçalı kahverengi giysi üretilmediği söylenir.

Not: Profesyonel toplantı ve iş görüşmelerinde kahverengi giysilerden uzak durun.

Turuncu

Turuncu renk, kırmızı ve sarı ışınlardan oluşmuştur. Güç ve dayanıklılığın rengidir. Neşe ve bilgeliğin de rengidir. Gösterişin ve şatafatın rengi turuncu, uzun süre bakılınca gözü yorar. Turuncunun açık tonları romantik duygulara hitap eder. Turuncu rengi seven kişiler genelde dışa dönük, hareketli ve neşelidir. Sosyal ilişkileri kuvvetlidir. Bazen de gösterişe yatkınlık, sürekli haklı olma ve üstün gelme isteği görülebilir. Turuncu renk iştahı artırır ve tat alma duygusunu tetikler.

Not: Emziren annenin turuncu giymesi, süt üretimini arttırıcı etki yapar.

Pembe

Kırmızı ile beyazın birleşmesi ile elde edilen pembe, kırmızı gibi canlılık verir ama daha yumuşak bir renktir. Sakinleştirir, rahatlatır. Uyum, neşe ve şirinliğin simgesidir. Çocuksuluğun rengidir. Sabah güneşinin, dişi duyguların yansımasıdır. Sağlıklı olmanın ve daima genç kalmanın rengi olarak da tanımlanabilir. Pembe; çekicidir, fantezi doludur, ilkbaharın ve hayallerin rengidir. Romantik ve saf aşkın sembolüdür. Parti ve eğlencenin, şekerlemelerin, kız bebeklerin rengi olmuştur. Müşterilerin pembe renk giyen kasiyerlere karşı daha rahat ödeme yaptıkları saptanmıştır.

Not: Pembe, dişi renk olarak düşünülür.

Kırmızı

En sıcak renk kırmızıdır. Fiziksel anlamda dinamizm ve gençliği, duygusal anlamda mutluluk ve azmi ifade eder. Kırmızı renk ilk anda dikkat çeker ama uzun süre bakılırsa gözü yorar ve tedirgin eder. Kabalık, saldırganlık ve kızgınlığa yol açabilir. Kırmızı daha dışa dönük, hayal gücü yüksek ve özgüvenli kişiler tarafından tercih edilir. İştah açar. Bu nedenden gıda firmalarının çoğu logosunda kırmızı rengi  kullanır. Tansiyonu yükseltir, kan akışını hızlandırır, hormonal artışı sağlar, cinsel aktiviteyi artırır. Üretici etkinlikleri harekete geçirmek ve pozitif düşünceleri yeniden canlandırmak için, kırmızı tedavi edici bir  renktir. Kişiler, kırmızı tonlu mekanlarda zaman kavramını kaybederler. Kırmızı renk uykusuzluk yaratabilir. Bu nedenle gece kulübü, bar gibi mekanlarda kırmızı renk tercih edilir.

Not: Kırmızı ile zamanı unut, iştahın açılsın, uykusuz kal.

Sarı

Sarı ışığın, sevincin, üretim ve verimliliğin rengidir. Sevinç ve coşku verir. İlham vericidir. Gençliğin ve çekiciliğin sembolüdür. Dikkat çekiciliğinden ötürü taksiler sarıdır. Bilge ve bilgeliği, toplumsal yaşamı ve birlikte yaşamayı temsil eder. Sonbaharın tüm hüznünü içinde saklayan sarı, aynı zamanda özlemin de rengidir. Zihinsel faaliyetleri arttırır. Cesaret verir. Midenin ve sinir sisteminin de rengidir. Sorumluluk ve yönetim gerektiren işlerde başarılı olan kişilerin tercih ettiği renktir. Sarı rengi seven kişiler ilgi çekmekten ve her şeyin kendi kontrolleri altında olmasından hoşlanırlar.

Not: Çinlilere göre sarı, asalet ve zenginliğin rengidir.

Lacivert

Mavinin koyu tonlarından olan lacivert, düşüncenin rengidir. Sonsuzluğu, otoriteyi ve verimliliği simgeler. Fazla göze batmayan bir renktir. İnsanların üzerinde başarılı ve güçlü imajı bırakır. Lacivert giyen kişiler kendilerini daha inandırıcı ve karizmatik hisseder. Kozmik bir renk olarak da kabul edilir. Düşünce gücünü artırarak karar vermeyi çabuklaştırır.

Not: İş dünyası için vazgeçilmez bir renktir.

Siyah

Matemin rengi olarak bilinir. Hüznü, yalnızlığı, sıkıntı ve endişeleri arttırıcı etkiler gösterebilir. Siyah renk aynı zamanda gücü, soyluluğu, ağırbaşlılığı, hırs ve tutkuyu da ifade eder. Makam arabaları bu nedenle siyahtır. Hakim olduğu ortamlara gizem katar. Siyah rengi sevenler; özgüveni yüksek, azimli ve kararlı, aynı zamanda hırslı, inatçı ve şartları zorlayan kişilerdir. Siyah hataları kapatan renktir. 45 saniye içinde depresif hisleri ortaya çıkarır.

Not: Japonya’da siyah mutluluğun rengidir.

Beyaz

Bütün renkleri içinde barındıran beyaz saflık ve temizliğin simgesidir. Soğukkanlılığı, asaleti, masumiyeti, istikrarı temsil eder. Huzur ve güven verir. Düşünce gücünü arttırır. Beyaz renk giyenler temiz, genç ve güvenilir olarak algılanırlar. Beyaz rengi tercih edenlerin hayal dünyaları geniştir ve soğukkanlı kişilerdir. Barışın rengidir. Bozulmamış, değerini kaybetmemiş ve kutsal sayılan bir çok kavram beyaz renkle temsil edilir. Işığın sembolü olan beyaz, soğuk ortamlar yaratmak içinde kullanılır. Sağlık üzerinde akciğer, bağırsak ve şeker hastalıklarının tedavisinde beyaz renkten faydalanılır.

Not: Çinliler beyaz rengin matem rengi olduğuna inanırlar.

Gri

Siyah ve beyaz rengin değişik oranlarda karıştırılmasından gri renk elde edilir. Gözün en rahat algıladığı renklerden biridir. Uzlaştırıcı ve denge unsurudur. Çoğu devlet kurumlarında tercih edilen renktir. Gri rengi sevenler genelde olaylardan uzak durmayı ve karışmamayı tercih ederler. Tarafsız kalırlar. Gri rengin baskın olduğu ortamlarda uzun süre kalmak karamsarlığa sebep olabilir. Uzlaştırıcı ve dengeleyici etkilerinden de faydalanmak için tamamlayıcı renk olarak kullanılır.

Not: Gri rengi tercih eden kişiler kuralcı ve tutucudurlar.

Mor

Mor renk, zenginliği, asaleti, lüks ve ihtişamı çağrıştırır. Tarih, yüksek sınıfların, saray mensuplarının daima mor renkte giyindiklerini söyler. Bunun sebebi olarak da; morun zor bulunan pahalı bir boya olması gösterilir. Mor, ruhsal dünyası ön planda olan, ağır başlı, asil kişilerin tercih ettiği renktir. Mor rengin koyu tonları hüzün etkisi verebilir. Açık tonları ise (lavanta-leylak gibi) ilham ve huzur verici etki yapabilir. Mor renk, vücuttaki hormonların ve salgı bezlerinin çalışmalarını da olumlu olarak etkiler.

Not: Mor rengi sevenler sanat dallarında başarılı kişilerdir.

Mavi

Yeryüzünde en çok karşılaşılan renktir. Kişilere rahatlık ve huzur verir, sakinleştirir. Araplar mavinin kanın akışını yavaşlattığını söylerler. Bu nedenle göz boncukları mavidir. Batıda, sakinleştirici etkisi nedeniyle intiharları azaltmak için köprü korkulukları maviye boyanır. Mavi, yeme içgüdüsünü azaltan bir renktir. Bu yüzden fast-food zincirleri iç dekorasyonda mavi rengi kullanmazlar. Diyet ürünleri mavi rengi yazı ve logolarında tercih ederler. Mavi, sezgi gücünün ve karmaşık zihinsel becerilerin simgesidir. Beyni rahatlatırken, içe dönüklüğü kabuğundan çıkarır.

Not: Yeryüzündeki en geniş yüzeyler mavidir.

Yeşil

Doğaya hakim olan renktir. Huzur verir, rahatlatır. Umudu, yeniliği, gençleşmeyi çağrıştırır. Güven veren etkisi vardır. Bu nedenle banka logolarında tercih edilen renktir. Yeşil rengin yorgun kişiler üzerinde yatıştırıcı, sakinleştirici etkisi vardır. Sıcak havalarda serin, serin havalarda sıcaklık etkisi verir. Üretkenliği arttıran etkisi ile mutfaklarda, sakinleştirici özelliği ile de hastanelerde tercih edilir. Mide rahatsızlıklarına karşı direnci arttırır. Hücrelerin yenilenmesini ve onarılmasını sağlar. Oturularak yapılan aktiviteler, konsantrasyon ve meditasyon için ideal renktir. Yeşil rengin olumsuz etkisi ise, aşırı rahatlama sonucu umursamazlık ve tembelliğe neden olabilir.

Not: Gözleri ve bedeni en çok dinlendiren renk yeşildir.

Kaynak: Eğlenceli Bilim - Ekim 2014 (Yrd. Doç. Dr. Pınar Olgaç - Atılım Üniversitesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesidir. Pul ressamlığı ve imaj danışmanlığı da yapmaktadır.)

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Kitap Gezintisi

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.