Periskop Nedir? Periskop Yapalım

-A A +A

Deney/Etkinlik Dersi: 

Deney/Etkinlik Sınıfı: 

Deney/Etkinlik Konusu: 

Deneyin/Etkinliğin Yapılışı: 

Dikkat: Maket bıçağının ucunu fazla çıkartmayın ve bir yetişkin gözetiminde kullanın. Sıcak silikon tabancasını da bir yetişkin gözetiminde kullanın ve sıcakken sakın elinizi sürmeyin.

  1. Aynalardan birini mukavvanın üstüne yan koyun, aynanın uzun kenarı kadar bir çizgi çekin (bizim aynamızın uzun kenarı 10 cm). Mukavva üzerinde aynanın kısa kenarı kadar bir şerit çizilmiş olacak (bizim  aynamızın kısa kenarı 5 cm). Aynı işlemi diğer mukavva için de yapın.
  2. Cetveli uzun çizgi üzerine koyun ve maket bıçağı ile bastırmadan kesin. Burada amacımız çizgili kısmı kesmek değil, katlanabilmesi için iz yapmak. Daha sonra mukavvaları buradan kıvırın. Kıvrık yerleri fotoğraftaki gibi koyduğunuzda bir dikdörtgen ortaya çıkıyor.
  3. Aynayı mukavvanın baş kısmına yapıştırın. Biz sıcak silikon kullandık.
  4. Aynı işlemi diğer mukavva için de yapın. Aynaların pozisyonu fotoğraftaki gibi olmalıdır.
  5. Kutuyu dikdörtgen oluşturacak şekilde kapatın, kağıt bant ile yapıştırın. Aynanın birini görürken diğerini görmüyorsanız işlemi doğru yaptınız demektir.
  6. Periskobun aynalarını 450 olacak şekilde aynanın kulakçık şeklindeki yandaki mukavva parçalarına tutturun. Silikon ile sabitlemeden önce periskobun çalışıp çalışmadığını test edin. Testi yaparken bir arkadaşınızdan yardım isteyin. Siz bir aynaya bakarken, o da diğer aynaya baksın, birbirinizin gözlerini görüyorsanız periskobunuz hazır demektir. Aynaları silikon ile yapıştırın, fazla mukavva parçalarını kesin ve gönlünüzce süsleyin.

Deney/Etkinlik Sonucu: 

Kameralar bu kadar gelişmediği zamanlarda, kendimizi göstermeden etrafa bakmak için periskop kullanılırmış. Birinci Dünya savaşı sırasında siperlerde ve denizaltılarda çok kullanılmış. Siz de kendinize önce yan sayfada anlatıldığı şekilde bir periskop yapın. Daha sonra nerelerde, nasıl kullanılabileceğini keşfetmeye başlayın. Periskobu farklı malzemelerle, farklı boyutlarda yapabilirsiniz.
 

İlginizi Çekebilir: 

Ayna Nedir? Nasıl Yapılır? Çeşitleri Nelerdir?

Kategori: 

Ayna Nedir?

Çukur Aynada Görüntü ve Özellikleri Animasyonu

Çukur Aynada Görüntü ve Özellikleri Animasyonum.

Parabolik Aynalar

Parabolik aynalarla ilgili bir video...

Yorumlar

Bunu borudan olarak gösterseler daha iyi olur

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Kitap Gezintisi

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.