Neden Yaşlanırız?

-A A +A

Vücudumuz hücrelerden oluşur. Hücreler dokuları, dokular organları, organlar da sistemleri oluşturur.

Sistemlerin işleyişi hücrelerin özelliklerine göre değişir. Örneğin sinir sistemindeki hücreler dışarıdan gelen uyaranları almaya ve bunlara bir tepki vermeye yararken kas ve iskelet sistemindeki hücreler kasılma ve gevşeme işlemlerinin yapılmasını sağlar.

Hücreler, çoğalmak ve dokuları yenilemek amacıyla bölünür. Hücre bölünürken çekirdeğinde taşıdığı genetik bilgiyi yeni hücreye aktarır. Genetik bilginin taşınması DNA adı verilen bir madde sayesinde gerçekleşir. Hücrelerdeki DNA, kromozom denilen bir yapının içinde yer alır.

Hücre her bölündüğünde kromozomları koruyan telomer adındaki yapılar kısalır. Ancak telomerler kısaldıkça hücre bölünmesi zorlaşır ve bir süre sonra hücre artık daha fazla bölünemez. İşte bu durum, birçok bilim insanı tarafından yaşlanmanın nedeni olarak kabul edilir.

Bunun dışında çevresel faktörler, genetik özellikler ve beslenme alışkanlıkları da yaşlanma sürecini etkiler. Bu nedenle yaşlanma süreci her insanda farklıdır.

Yaşımız ilerledikçe hücreler bölünemez hâle geldiğinden vücudumuzda çeşitli fiziksel değişiklikler meydana gelir. İşte bunlardan birkaçı!


Kaynak: Bilim Çocuk Dergisi - Ekim 2017

Benzer İçerik

Kitap Gezintisi

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.